Kontrollü küme cebirleri
Controlled set algebras
- Tez No: 746695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÇUVALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Fuzzy Küme kavramı ilk olarak 1965 yılında Zadeh tarafından verilmiştir. Daha sonra Intuitionistic Fuzzy Kümeler 1983 yılında Atanassov tarafından tanımlanmıştır ve bu iki küme teori üzerindeki cebirsel özellikler birçok araştırmacı tarafından incelenmiştir. Tanımlanan bu iki küme teori ve üçgensel normlar için gösterim teoremleri verilmiştir. Bu tezde, 2014 yılında Çuvalcıoğlu tarafından tanımlanan Kontrollü Kümeler çalışılmıştır. Intuitionistic Fuzzy Kümelerin özel bir hali olan Kontrollü Kümelerin seviye altkümeleri tanımlanmıştır ve seviye altkümeler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Son olarak, Kontrollü Kümeler için gösterim teoremi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The notion of Fuzzy Set has been introduced by Zadeh in 1965. After that, Intuitionistic Fuzzy Sets have been defined by Atanassov in 1983 and algebraic structures on these two sets have been studied by many researchers. Representation theorems for these two set theories and for triangular norms have been given. In this thesis, the concept of Controlled Set, which has been defined by Çuvalcıoğlu in 2014, is studied. Level sets of Controlled Sets, which are a special type of Intuitionistic Fuzzy Sets, are defined and the relationship between these crisp sets are studied. Finally, representation theorem for Controlled Sets is given.