Using backup plans during goal pursuit: Vice or virtue?
Hedef peşinde B planlarını kullanmak: Kötü mü, faydalı mı?
  1. Tez No: 746696
  2. Yazar: İLAYDA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. ZEYNEP AYCAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLİN TERRY ESKENAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada b planları yapmanın hedefe yönelik performans üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Aynı zamanda bu ilişkide kişilerin b planı yapmakla ilgili seçimlerinin düzenleyici değişken olarak, hedefe ulaşma isteği ve durumluk kaygılarının ise aracı değişkenler olarak rolleri incelenmiştir. Yakın zamanda yapılan bilimsel çalışmalar b planları yapmanın hedefe yönelik performans üzerinde motivasyonel zararlarına işaret etse de, kişilerin kendi amaçları doğrultusunda b planı yapmalarının etkisi daha önce incelenmemiştir. Bu çalışma, kişilerin b planı yapmakla ilgili seçimlerine odaklanarak literatürdeki bu boşluğa katkıda bulunmayı hedeflerken, aynı zamanda kişilerin hedefe yönelik performans gösterme sırasında b planlarını kullanmakla ilgili adaptif kararlar verip veremediklerini sorgular. Yapılan çevrimiçi deneyde 280 üniversite öğrencisinden veri toplanmıştır. Sonuçlar, kişilerin seçimlerine bağlı olarak, b planı yapmanın hedefe yönelik performans üzerinde önemli bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Potansiyel düzenleyici değişkenlerin etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present thesis investigates the effects of backup plan making on goal performance, by focusing on people's choices about using backup plans as a moderator, and goal desire and state anxiety as parallel mediators. Although recent research pointed out to unexpected motivational costs of backup plan making on goal performance, the role of intentionality in making backup plans was previously unexplored. The current study addresses this gap by examining people's choices, while addressing the question of whether people make adaptive decisions (in terms of goal performance) regarding the use of backup plans during goal pursuit. In an online experiment, we collected data from 280 university students (206 female, 68 male). Our results did not indicate a significant effect of backup plan making on goal performance depending on individuals' choices, which prevents us from coming to a conclusion regarding the adaptive use of backup plans. The effects of potential boundary conditions are discussed.