Security analysis of advanced encryption standard (AES) for image encryption
Görüntü şifreleme için gelişmiş şifreleme standardı (AES) güvenlik analizi
- Tez No: 746697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İletişim Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yıllarda multimedya teknolojilerinde önemli gelişmeler oldu. İnternet üzerinden ses, video ve görüntü gibi multimedya verilerinin iletimi oldukça yaygınlaşmıştır. Bununla birlikte İnternet, çok güvensiz bir kanaldır ve bu, bir dizi güvenlik sorununa neden olmaktadır. İnternet gibi güvenli olmayan bir kanal üzerinden multimedya verilerinin gizliliğini ve güvenliğini sağlamak için bir çok şifreleme şeması kullanılmaktadır. Bu çalışma, literatürde önerilen görüntü şifreleme şemalarını değerlendirmek için bir çerçeve sunmaktadır. Görsel inceleme yerine, şifrelenmiş görüntülerin kalitesini ölçmek için korelasyon katsayısı, bilgi entropisi piksel değişim oranı gibi bir dizi kontrol parametresi kullanılmaktadır. Bu kontrol parametreleri kullanılarak Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) şemasının görüntü şifreleme verimliliğinin analizi yapılmış ve güvenlik seviyesi değerlendirilmiştir. Kaba kuvvet, istatistiksel ve farklı saldırılar için yapılan güvenlik analizleri, AES yönteminin görüntü şifrelemede oldukça güvenilir olduğunu ortaya koymaktadır. Yapılan testler görüntü şifreleme yönteminden bağımsız olup tüm algoritmalar için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there have been major advancements in multimedia technologies and accordingly, file transfer over the internet has become extremely frequent. However, some security issues can occur in the internet, since it is a very insecure channel. To preserve the privacy and security of multimedia data transmitted over the internet, a number of encryption algorithms have been developed. This research presents a methodology for examining practically used image processing encryption algorithms. To measure the quality of encoded images, a number of factors such as correlation coefficient and information entropypixel change rate are employed instead of visual evaluation. In this study, the image encryption efficiency of the Advanced Encryption Standard (AES) is analyzed and the security level is evaluated. For digital pictures, AES security evaluations have been conducted against brute force, statistical, and other attacks. The results of the tests are provided to see if these algorithms are secure for digital photos. Examination of the image encryption algorithms reveal that images can be encrypted by the AES method robustly. Applied tests are independent from encryption algorithm and thus they are applicable to all image encryption algorithms.