Right to manifest religious belief through clothing and symbols in the practice of the European Court of Human Rights and the United Nations Human Rights Committee: Application of the same right within different interpretative contexts
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi kararlarında dini sembol ve kıyafetler yönünden din ve vicdan özgürlüğü: Farklı yorumsal arkaplanlarda aynı hak
  1. Tez No: 746706
  2. Yazar: DENİZ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK ÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasal Haklar Sözleşmesi'nin (MSHS) 18. Maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 9. Maddesinde düzenlenen din ve vicdan özgürlüğü hakkı, kaynaklarını Evrensel İnsan Hakları Beyannamesinin (EİHB) 18. Maddesi'nden almaktadır. Din ve vicdan özgürlüğü hakkı, her iki sözleşmede de birbirine paralel şekilde formüle edilmiştir. Ancak sözleşmelerin denetleyici organları olan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi (İHK) ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), bu hakkı yorumlarken birbirinden oldukça farklı sonuçlara ulaşmaktadır. Bu çelişki, özel olarak, dini simge ve kıyafetler bakımından gündeme gelmektedir. Benzer, hatta kimi zaman tamamen aynı iddialara dayanarak yapılan başvurular bakımından dahi bu ayrışma devam etmektedir. İnsan Hakları Komitesi; dini sembol ve kıyafetlere yönelik kararlarında, kamu güvenliği, kamu düzeni veya başkalarının hak ve özgürlükleri gerekçeleri gösterilerek yapılan sınırlandırmalar yönünden ihlal tespit etmeye daha yatkındır. Fakat AİHM, taraf devletlerin takdir payına atıf yaparak, söz konusu başvuruları reddetmeye daha eğilimlidir. Bu tez, aynı hakkı yorumlayan iki organ arasındaki farklılığa dair iki aşamalı bir analiz sunmaktadır. İlk analiz; İHK ile AİHM arasındaki ayrışmanın, içtihatlarda hangi bağlamlarda ve ne tür gerekçelere dayandırıldığına ilişkindir. Çalışma, iki organın yorumları arasındaki ayrışmanın (i) kamu düzeni ve güvenliği (ii) eşitlik ve sosyal etkileşim engeli ve (iii) devletlerin tarafsızlık yükümlülüğü alanlarında olduğunu tespit etmektedir. İkinci analiz ise, bu çelişkiyi açıklayabilecek olası nedenlere ilişkindir. Çalışma, iki organ arasındaki ayrışmaya ilişkin (i) farklı yetki alanları, (ii) farklı metodlar ve (iii) farklı yorumsal arkaplanlar olmak üzere üç ana sebep tespit etmekte ve farklı yorumsal arka planların, bu ayrışma bağlamında belirleyici hukuki sebep olduğunu savunmaktadır. Son olarak çalışma, bu ayrışmanın güncel ve olası etkilerini, uluslararası insan hakları hukuku bakımından, başvurucuların dava stratejileri bakımından ve devletlerin kararları uygulama yükümlülükleri bakımından değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Article 18 of the Universal Declaration on Human Rights (UDHR) is the common origin for Article 18 of the International Covenant on Civil and Political Rights (ICCPR) and Article 9 of the European Convention on Human Rights (ECHR). Both provisions, formulated with parallel wordings, protect the right to freedom of religion or belief. However, the monitoring bodies of the two conventions, respectively the United Nations Human Rights Committee (HRC) and the European Court of Human Rights (ECtHR), have delivered contradictory decisions while interpreting the right. This contradiction is particularly visible with regards to the applications concerning wearing religious signs, symbols or clothing. Despite dealing with similar, or in some cases even identical complaints, the HRC is likely to find a violation on restrictions of religious signs justified by reference to public security, public order, or protection of the rights of the others whereas the ECtHR tends to decline these complaints relying on the margin of appreciation of the member states of the Council of Europe. This thesis provides a comparative analysis as to the interpretation of the right to manifest religion before the HRC and the ECtHR. The thesis has two specific aims. First, it identifies the main diverging points between the HRC and the ECtHR in their interpretation of the right to manifest religion. There, it surveys the relevant jurisprudence of the two bodies through a comparative lens, and shows three main points of divergence: interpretation of (i) safety and order (ii) barrier to equality or social interaction and (iii) duty of neutrality. Second, the thesis investigates the factors that could explain this divergence. There, the thesis identifies three factors: (i) different mandates, (ii) different methods and (iii) different interpretative contexts. The thesis argues that the difference of the interpretative contexts is the main factor creating this divergence. In conclusion, the study briefly examines the current and potential implications of this divergence on International Human Rights Law, on litigation strategies of the future applicants, and on implementation responsibilities of the states.