The use of automated writing evaluation in EFL writing classes: Effects on achievement, motivation and self-efficacy
Otomatik yazma değerlendirmenin İngilizce yazma sınıflarında kullanımı: Başarı, motivasyon ve öz-yeterlik üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 667677
  2. Yazar: TALHA ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA YANGIN EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, Otomatik Yazma Değerlendirme (OYD) aracılığıyla sağlanan dönütün öğrencilerin yazma motivasyonu, yazma öz-yeterlik inançları ve yazma başarısı üzerindeki etkililiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmaya Türkiye'de bir devlet üniversitesinde 2020 yılında öğrenim gören 91 hazırlık öğrencisi katılmış ve öğrenciler üç gruba ayrılmıştır: deney grubu 1 (S: 31), deney grubu 2 (S: 28) ve kontrol grubu (S: 32). Çalışmadan önce, tüm grupların yazma başarılarının birbirine benzer olup olmadığını görmek için öğrencilerin kompozisyonları toplanmıştır. Çalışmada iki farklı OYD sisteminin ücretsiz versiyonları kullanılmıştır (her deney grubu için bir OYD aracı kullanılmıştır). Deney gruplarındaki katılımcılar öğretmen + OYD dönütü alırken, kontrol grubundaki katılımcılar sadece öğretmen dönütü almıştır. Deney gruplarındaki her bir öğrenci, OYD dönütünü kullanarak altı kompozisyon yazmıştır. Kompozisyonların ilk ve son taslakları, öğrencilerin OYD geri bildiriminden nasıl yararlandıklarını araştırmak için araştırmacı tarafından toplanmış ve analiz edilmiştir. Uygulamadan iki hafta sonra, öğrencilerin yazma başarılarında herhangi bir gelişme olup olmadığını araştırmak için araştırmadan önce toplanan kompozisyonlarla karşılaştırılmak üzere öğrencilerin çalışmadan sonra yazmış oldukları kompozisyonlar toplanmıştır. Ayrıca, OYD kullanımının öğrencilerin yazma öz-yeterlik inançları üzerindeki etkilerini araştırmak için çalışmadan önce ve sonra bir anket (yazma öz-yeterlik anketi) uygulanmıştır. Ayrıca, öğrencilerin OYD geri bildirimine ilişkin algıları yazılı bir görüş anketi ve odak grup görüşmeleri yoluyla toplanmıştır. Nitel veriler, OYD dönütünün öğrencilerin yazma öz yeterliği ve yazma motivasyonu üzerindeki etkilerini incelemek için de kullanılmıştır. Çalışmanın sonucu, OYD dönütünün öğrencilerin yazma motivasyonunu, yazma öz yeterliliğini ve yazma başarısını artırdığını göstermiştir. Bulgular ayrıca öğrencilerin OYD sistemlerini hem gramer referansı hem de eşanlamlılar sözlüğü amacıyla kullandıklarını göstermiştir. Son olarak, nitel verilerin analizi, öğrencilerin OYD dönütü hakkındaki görüşlerinin çoğunlukla olumlu olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed at investigating the effectiveness of feedback provided via Automated Writing Evaluation on learners' writing motivation, writing self-efficacy beliefs, and writing achievement. 91 preparatory school students studying at a state university in Turkey in 2020 participated in the study and they were divided into three groups: experimental group 1 (N: 31), experimental group 2 (N: 28), and control group (N: 32). Prior to the study, learners' writing tasks were collected to ensure that all groups were similar to each other with their writing achievement. Free versions of two different AWE systems were employed in the study (one for each experimental group). Participants in the experimental groups had teacher+AWE feedback, while participants in the control group had only teacher feedback. Each learner in the experimental groups wrote six essays using AWE feedback. The first and the final drafts of the essays were collected and analyzed by the researcher to investigate how learners made use of AWE feedback. Two weeks after the intervention, learners' essays were collected to be compared with the writing tasks collected prior to the study to explore whether there were any improvements in their writing achievement. Moreover, one questionnaire (a writing self-efficacy questionnaire) was implemented before and after the study to investigate the effects of AWE use on learners' writing self-efficacy beliefs. Furthermore, learners' perceptions of AWE feedback were gathered via a written opinion survey and focus group interviews. Qualitative data were also utilized to explore the effects of AWE feedback on learners' writing self-efficacy and writing motivation. The result of the study indicated that AWE feedback increased learners' writing motivation, writing self-efficacy, and writing achievement. The findings also demonstrated that learners utilized AWE systems both as grammar reference and thesaurus. Finally, the analysis of qualitative data indicated that learners' opinions of AWE feedback were mostly positive.