Effects of sedentary lifesytle on neck pain and sleep quality during COVID-19 pandemic
COVID-19 sürecinde sedanter yaşamın boyun ağrısı ve uyku kalitesine etkisi
- Tez No: 746719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAZICI MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı sedeanter yaşamın uyku kalitesi, boyun ağrısı ve algılanan stres üzerine etkisini araştırmak. Çalışmaya 18-28 yaş aralığında 512 katılımcı dahil edilmiştir. Çalışma google forms aracılığı ile yürütülmüştür. Katılımcıların aktivite düzeylerini metabolik eşdeğer dakika (MET) cinsinden belirlemek amacıyla Uluslar Arası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (UFAA-KF), algılanan stres seviyelerini ölçmek için Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), uyku kalitesini hakkında bilgi edinmek için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), boyun ağrısı için ise Bournemouth Boyun Ağrısı Anketi (BBAA) kullanılmıştır. Katılımcıların demografik verileri ve ekran sürelerini de oluşturulan bir form ile sorgulanmıştır. Katılımcıları total fiziksel aktivite skorlarına (TFAS) göre fiziksel olarak inaktif (TFAS3000) olarak üç gruba ayrılmıştır. SPSS ver. 23.0 kullanılarak istatistiksel analiz yapılmıştır. Gruplar arasında oturma süresi ve algılanan stress seviyeleri arasında anlamlı ilişki bulunmuş (p0.05).
Özet (Çeviri)
The objective of the study is to understand the impact of sedentary life on sleep quality, neck pain and perceived stress. Five hundered twelve participants included in the study. The participants were aged from 18 to 28. The survey created with google forms was sent to the participants and the data was gathered. The International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF) was used to identify the activity level in metabolic equivalent of task (MET), the Perceived Stress Scale (PSS) was used for the perceived stress levels, and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) was used to evaluate the sleep quality. The Neck Bournemouth Questionnaire (NBQ) was used for the level of neck pain. The demographic data and screen time informations were collected with a questionnarie. Three different groups were formed from the participants based on their total physical activity scores (TPAS), as physically inactive (TPAS3000). SPSS ver. 23.0 was used for statistical analysis. A statistically significant difference was found between the sitting time and PSS between the groups (p0.05). A negative correlation was found between TPAS of all participants in the study and NBQ, PSS score and sitting time.