Diyetetik öğrencileri ve akademisyenlerinde medyanın beslenme alışkanlıkları, besin seçimi ve tüketimi üzerine etkileri
The effect of media on the eating behavior, food selection and consumption among dietetic students and academics
  1. Tez No: 746720
  2. Yazar: HATİCE EZGİ BAYDAL KÜÇÜKÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DEMET KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Amaç: Bu araştırma Türkiye ve Polonya'daki diyetetik öğrencilerinin ve akademisyenlerinin medya/sosyal medya kullanımlarının beslenme alışkanlıkları, besin seçimi ve tüketimine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Ocak-Mart 2021 tarihleri arasında, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü ile Siedlce Doğa Bilimleri ve Beşeri Bilimler Üniversitesi Diyetetik ve Gıda Değerlendirme Bölümü'nde okuyan öğrenciler ve bu bölümde eğitim veren kadrolu akademisyenlerin katılımıyla toplamda 338 birey ile gerçekleştirilmiştir. Analitik türde bir olgu kontrol çalışmasıdır. Literatür taranarak oluşturulan anket katılımcılara Google üzerinden ulaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to examine the effects of media/social media usage amongst dietetics students and academics in Turkey and Poland on their eating behaviour, food selection and food consumption. Material and Methods: The research was carried out with a total of 338 individuals, with the participation of students and academicians from Aydın Adnan Menderes University, Nutrition and Dietetics Department, and Siedlce University of Natural Sciences and Human Sciences, Dietetics and Food Assessment Department, between January and March 2021. It is an analytical type of case-control study. The questionnaire, which was created by examining the literature, was delivered to the participants via Google.