Yeşil kaplan karidesi (Penaeus semisulcatus) postlarva yetiştiriciliğinde biyoyumak uygulamasının değerlendirilmesi
Assessment of efficacy of biofloc application in green tiger shrimp (Penaeus semisulcatus) postlarvae culture
- Tez No: 746739
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER AYÇE GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada yeşil kaplan karidesi (Penaeus semisulcatus) potlarvaları (başlangıç ortalama canlı ağırlıkları 0,14±0,44 g) kapalı devre yetiştiricilik sisteminde biyoyumak (BY) ve berrak su (BS, kontrol grubu) ortamlarında karşılaştırmalı olarak 54 gün süreyle büyütülmüşlerdir. Üç tekerrürlü iki grup olarak planlanan deneme ‰35±0,5 tuzlulukta, 45 L hacimli tanklarda yürütülmüştür. Su sıcaklığı, pH ve çözünmüş oksijen değerleri sırasıyla; BY grubu için 27,02±0,33°C, 7,65±0,08, 6,23±0,41 mg/L ve BS grubu için 27,05±0,24°C, 7,57±0,11, 6,44±0,22 mg/L olarak belirlenmiştir. Sonuç canlı ağırlık kazancı (BY: 2,423±0,327 g, BS: 1,814±0,103 g), spesifik büyüme oranı (BY: %5,329±0,159 g/gün, BS: %4,845±0,085 g/gün), yaşama oranı (BY: %62,50±2,50, BY: %51,67±5,20) ve yem değerlendirme oranı (BY: 2,12±0,23, BS: 2,71±0,15) bakımından gruplar arasındaki farklılıklar önemli bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, green tiger shrimp, Penaeus semisulcatus postlarvae (average initial body weight of 0,14±0,44 g), were grown in a recirculating aquaculture system in biofloc technology (BY) and clear water (BS, control group) medium for 54 days comparatively. The experiment, planned in two groups with three replications, was carried out in ‰35±0.5 salinity, 45 L volume tanks. Water temperature, pH, and dissolved oxygen values were measured as 27.02±0.33°C, 7.65±0.08, 6.23±0.41 mg/L for the BY group and 27.05±0.24°C, 7.57±0.11, 6.44±0.22 mg/L for the BS group respectively. As a result, body weight gain (BY: 2,423±0.327 g, BS: 1.814±0.103 g), specific growth rate (BY: 5.329±0.159 g/day, BS: 4.845±0.085 g/day), survival rate (BY: Significant difference between the groups in terms of 62.50±2.50% BS: 51.67±5.20%) and feed conversion rate (BY: 2.12±0.23, BS: 2.71±0.15) found. In conclusion, for the first time, BY application was compared with the BS; it was determined that positively affected the aquaculture parameters of green tiger shrimp postlarvae were obtained from BS (p0,05).