Pandemi sürecinde lise öğrencilerinin serbest zaman etkinliklerine katılım ve fiziksel egzersiz durumlarının incelenmesi
Investigation of high school students' participation in leisure time activities and physical exercise during the pandemic process
- Tez No: 746745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yapılan araştırmada covid-19 pandemisi sebebiyle sokağa çıkma kısıtlamasına tabi tutulan lise öğrencilerinin, söz konusu süreç esnasında serbest zaman etkinliklerine katılımlarının ve fiziksel egzersiz yapma durumlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda öğrencilerden demografik bilgileri (cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, ailenin spor yapma durumu, herhangi bir okul sporuna yönelik lisansı olma durumu ve maddi yönden spor malzeme erişim sıkıntısı) elde edilecek olup serbest zaman egzersiz anketi (…ortalama ne kadar egzersiz yapıldığı…), serbest zaman ilgilenim ölçeği ve serbest zaman engelleri ile baş etme stratejileri ölçekleri aracılığıyla veriler toplanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini Bakırköy ve Zeytinburnu ilçelerinde öğrenim gören lise öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemde ise seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenen 997'si Zeytinburnu 1088'i Bakırköy ilçesinde öğrenim gören toplam 2085 öğrenci oluşturmaktadır. Yapılan araştırma neticesinde elde edilen veriler SPSS 25,0 programında değerlendirilmiştir. Araştırma grubuna yönelik tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda ise Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis H testleri uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi için de Spearman Korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to examine the participation of high school students, who were subjected to curfew due to the covid-19 pandemic, to leisure activities and physical exercise during the said process. In this context, demographic information (gender, age, class level, family sports status, license for any school sports and financial difficulties in accessing sports equipment) will be obtained from the students, and a leisure time exercise questionnaire (...how much exercise is done on average…) will be obtained from the students. Data were collected through scales of leisure time involvement and coping with leisure barriers. The study population of the research consists of high school students studying in Bakırköy and Zeytinburnu districts. In the sample, a total of 2085 students, 997 of whom were determined by the random sampling method, 1088 of which were studying in Zeytinburnu and 1088 from Bakırköy. The data obtained as a result of the research were evaluated in the SPSS 25.0 program. Descriptive statistics were made for the research group. For comparisons between groups, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis H tests were applied. Spearman Correlation analysis was performed to determine the relationships between the variables.