Pandemi sürecinde lise öğrencilerinin çevrim içi teknolojilere yönelik öz yeterlik algıları ve dijital okuryazarlık düzeylerinin akademik başarıya etkisi
The effect of high school students' self-efficacy perceptions towards online technologies and digital literacy levels on academic achievement during the pandemic process
- Tez No: 695258
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL KAYABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırma Covid-19 pandemisi sürecinde uzaktan eğitim gören öğrencilerin çevrim içi teknolojilere yönelik öz yeterlik algılarının ve dijital okuryazarlık düzeylerinin akademik başarılarına olan etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Ankara'nın Etimesgut İlçesi'nde öğrenim gören 983 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanması için“Çevrim İçi Teknolojilere Yönelik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği”ve“Dijital Okuryazarlık Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama, tek yönlü varyans analizi ve bağımsız örneklemler için t-testi istatiksel yöntemleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre lise öğrencilerinin çevrim içi teknoljilere yönelik öz yeterlik algıları ve dijital okuryazarlık düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin çevrim içi teknolojilere yönelik öz yeterlik algıları cinsiyet, okul türü ve aile gelir durumuna göre anlamlı fark gösterirken sınıf düzeyine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Öğrencilerin dijital okuryazarlık düzeyleri cinsiyet, sınıf seviyesi, okul türü ve aile gelir durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Öğrencilerin çevrim içi teknolojilere yönelik öz yeterlik algıları ve dijital okuryazarlık düzeyleri arttıkça akademik başarılarının da arttığı gözlemlenmiştir. Yüksek akademik başarı gösteren öğrenciler ile düşük akademik başarı gösteren öğrenciler arasında çevrim içi teknolojilere yönelik öz yeterlik algıları ve dijital okuryazarlık düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the effects of online technology self-efficacy perceptions and digital literacy levels on academic achievement of distance education students during the Covid-19 pandemic. Survey method was used in the research. The sample of the research consists of 983 high school students studying in Etimesgut District of Ankara in the 2020-2021 academic year.“Self-Efficacy Scale for Online Technologies”and“Digital Literacy Evaluation Scale”were used to collect data. In the analysis of the data, statistical methods of percentage, frequency, arithmetic mean, one-way analysis of variance and t-test for independent samples were applied. According to the results of the research, it was seen that high school students' self-efficacy perceptions and digital literacy levels towards online technologies were high. While students' self-efficacy perceptions towards online technologies differ significantly according to gender, school type and family income, they do not show a significant difference according to grade level. Students' digital literacy levels show a significant difference according to gender, grade level, school type and family income. It has been observed that as students' self-efficacy perceptions and digital literacy levels towards online technologies increase, their academic success also increases. There are significant differences in self-efficacy perceptions and digital literacy levels towards online technologies between students with high academic achievement and students with low academic achievement.