Sıçanlarda tamoksifen ile oluşturulan karaciğer hasarına karşı krosinin etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of crocin on tamoxifen induced liver damage in rats
  1. Tez No: 746746
  2. Yazar: ELİF KERİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ OSMAN BİRDANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tamoksifen (TAM) meme kanseri kemoterapisinde sıklıkla kullanılan bir ilaçtır ve en çok görülen yan etkileri arasında karaciğer hasarı yer almaktadır.Safran bitkisinin biyoaktif bir molekülü olan krosin (KRO) ise antioksidan ve antikanser aktiviteler gibi farklı farmakolojik etkilere sahiptir. Bu çalışma, sıçan karaciğerinde KRO'nun TAM'a bağlı hasara karşı koruyucu rolünü değerlendirmek için tasarlanmıştır.Mevcut çalışmada, Wistar Albino cinsi dişi sıçanlara TAM 45 mg/kg ve KRO 12,5-25-50 mg/kg dozlarında 28 gün boyunca oral gavaj ile verildi.TAM'ın karaciğer dokusunda meydana getirdiği hasarlar ve KRO'nun koruyucu etkileri biyokimyasal ve histopatolojik olarak incelendi. TAM uygulamasının karaciğer enzim aktiviteleri (AST, ALT, ALP ve TP), antioksidan enzim aktiviteleri (SOD, CAT) ve MDA düzeylerini artırdığı; bununla birlikte indirgenmiş glutatyon (GSH) düzeyleri ve antioksidan bir enzim olan GPx aktivitelerinde ise azalma meydana getirdiği belirlendi. Ayrıca, TAM uygulamasının karaciğer dokusunda histopatolojik değişikliklere neden olduğu gözlendi. TAM ile birlikte verilen 12,5-25-50 mg/kg dozda KRO uygulamalarının ise bu olumsuz değişiklikleri tersine çevirdiği belirlendi. Sonuç olarak KRO'nun oksidatif stresi azaltarak ve karaciğer dokularında antioksidan savunmayı artırarak TAM ile oluşturulan karaciğer hasarını engellediği tespit edildi. Elde edilen bu verilerin moleküler analizlerle desteklenmesi, KRO' nun TAM ile oluşturulan karaciğer hasarına karşı koruyucu etkisinidaha da anlamlı kılacaktır.
Özet (Çeviri)
Tamoxifen (TAM) is a drug often used in breast cancer chemotherapy and liver damage is among the most common side effects. Crocin (CRO), a bioactive molecule of the saffron plant, has different pharmacological effects such as antioxidant and anticancer activities. This study aimed to evaluate the protective role of CRO against TAM-induced damage in rat liver. In the present study, Wistar Albino female rats were used, TAM 45 mg/kg and different doses of CRO 12.5, 25, 50 mg/kg were administered to rats by oral gavage for 28 days. The damage caused by TAM in the liver tissue and the protective effects of CRO was examined through biochemical and histopathologic methods. It was found that TAM administration increased liver enzyme activities (AST, ALT, ALP and TP), antioxidant enzyme activities (SOD, CAT) and MDA levels, but decreased glutathione (GSH) levels and GPx activities, an antioxidant enzyme decreased, as well as TAM administration caused histopathological changes in liver tissue. It was determined that 12.5, 25 and 50 mg/kg CRO administered together with TAM, reversed these adverse changes. As a result, it was supposed that CRO prevents TAM-induced liver damage by reducing oxidative stress in liver tissues and increasing antioxidant defense. Supporting these data with molecular analyses will make the protective effect of CRO against TAM-induced liver damage even more significant.