Acil uzaktan eğitim sürecinde lise öğrencilerinin sayısal derslerde yaşadığı sorunların çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the problems experienced in numeric courses by high school students taking courses through emergency distance education in terms of various variables
  1. Tez No: 861739
  2. Yazar: SİBEL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM CANAN GÜNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, Covid-19 pandemi sürecinde acil uzaktan eğitimle ders alan lise öğrencilerinin sayısal derslerde yaşadığı sorunların kaynağı olarak yetersiz soru çözümü, ortam koşulları ve öğretmen yeterliliği faktörlerinde yaş, cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü, kardeş sayısı, uzaktan eğitim ortamlarına katılmada kullandığı teknolojik alet türü ve önceki yıllardaki sayısal derslerdeki başarı durumu değişkenlerine göre incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu pandemi esnasında uzaktan eğitim ile ders almış, amaçsal örneklem yöntemi ile belirlenmiş 289 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kiremit ve arkadaşları (2021) tarafından geliştirilen“Uzaktan Eğitim Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek,“ortam”,“öğretmen”ve“çözülen soru sayısının yetersiz oluşu”şeklinde 3 faktörlü ve 5'li Likert tipi (kesinlikle katılıyorum 5, kesinlikle katılmıyorum 1) bir yapıya sahiptir. Ölçeğin tüm faktörleri için araştırmaya katılan öğrenci ortalamaları yüksek bulunmuştur. Cinsiyet ve okul türü değişkenlerine göre ölçeğin tüm faktörlerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Sınıf düzeyi değişkenine göre sadece“Çözülen soru sayısının yetersiz oluşu”alt faktöründe anlamlı farklılık bulunmuştur. Yaş, kardeş sayısı, uzaktan eğitime katılırken kullanılan teknolojik alet ve önceki yıllarda sayısal derslerdeki başarı durumu değişkenlerine göre ise hiçbir faktörde anlamlı farklılık elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the problems experienced by high school students who took emergency distance education courses during the Covid-19 pandemic period on numerical courses as the source of the problems experienced in numerical courses in the factors of insufficient question solving, environmental conditions and teacher competence examined according to the variables of age, gender, grade level, number of siblings, type of school, technological device type and success in numerical courses in previous years. In accordance with this purpose, the survey model that one of the quantitative research methods has been selected. The study group of the research consists of 289 high school students who took courses with distance education during the pandemic and were determined by the purposive sampling method.“Distance Education Scale”developed by Kiremit et al. (2021) was used as a data collection tool in the study. The scale has a 3-factors which are“environment”,“teacher”and“insufficient number of questions solved”and 5-point Likert type (strongly agree 5, strongly disagree 1) structure. The averages of the students participating in the research were found to be high for all factors of the scale. Significant differences were determined in all factors of the scale according to gender and school type variables. According to the grade level variable, a significant difference was found only in the“Insufficient number of solved questions”sub-factor. No significant differences were found in any factors according to the variables of age, number of siblings, technological device used while participating in distance education, and success in numerical courses in previous years.