Evaluation of the effect of local and systemic erythropoietin administration on alveolar bone healing after tooth extraction in rats
Sıçanlarda diş çekimi sonrası lokal ve sistemik eritropoietin uygulamasının alveolar kemik iyileşmesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 746747
  2. Yazar: ÇINAR KULLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA ÖZÇAKIR TOMRUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu deneysel çalışmanın amacı diş çekimi yapıldıktan sonra çekim soketinde tedavi amacıyla kullanılan eritropoietin'in (EPO) yeni kemik alanı oluşumu üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Çalışmamızda otuz tane erkek Sprague-Dawley sıçan randomize olarak beş gruba ayrıldı. Deney hayvanlarının teslim alındığı gün çalışmanın ilk günü olarak kabul edilmiştir (gün 1). 1. günde tüm çalışma gruplarındaki sıçanların sol üst 1. moları çekildi. Diş çekiminden sonra Grup 1'de yer alan sıçanlara intraperitonal (IP) serum fizyolojik (0,1 mg/ml) enjeksiyonu, Grup 2 ve 3'te yer alan sıçanlara subkutan (SC) olarak sırasıyla tek doz 450 IU/kg ve 1350 IU/kg eritropoietin (EPO) (BINOCRIT 4000 IU/0.4 ml, Sandoz, Avusturya) enjeksiyonu yapıldı. Grup 4'te yer alan sıçanların çekim soketlerine Geletamp® (Roeko Geletamp, Coltene/Whaledent GmbH, Almanya) tek başına yerleştirilirken Grup 5'te yer alan sıçanların çekim soketlerinin içerisine Geletamp® (Roeko Geletamp, Coltene/Whaledent GmbH, Germany) lokal olarak EPO (20 IU/kg) ile beraber yerleştirildi. Çalışma süreci sonunda, yani 8. günde tüm deney hayvanlarından sakrifikasyon öncesi 2,5 ml jugular venden kan örneği alındı. Alınan her kan örneği için hemogram testi yapıldı. Tüm deney hayvanları aynı gün dekapitasyon yöntemi ile sakrifiye edildi. Tüm sıçanlardan alınan örnekler enflamasyon, fibrosis ve yabancı cisim reaksiyonu açısından değerlendirilmiştir. Diş çekim soketindeki yeni kemik alanı histomorfometrik olarak değerlendirilmiştir. Beyaz kan hücresi, trombosit, hemoglobin ve hematokrit ortalama değerleri hematolojik açıdan değerlendirilmiştir. Tüm çalışma grupları enflamasyon, fibrosis ve yabancı isim reaksiyonu açısından histopatolojik olarak değerlendirildiklerinde tüm parametrelerde gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Yeni kemik oluşumu histomorfometrik açıdan değerlendirildiğinde gruplara göre yeni kemik oluşum miktarı ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this experimental study is to examine the effect of local and systemic erythropoietin administration on alveolar bone healing after tooth extraction in rats. In the current study, thirty male Sprague-Dawley rats were randomly divided into five groups. The day the experimental animals were received was accepted as the first day of the study (day 1). On day 1, the left maxillary first molar of the rats in all study groups was extracted. After tooth extraction, an intraperitoneal (IP) saline solution (SS) (0.1 mg/ml) injection was made to the rats in Group 1. A single dose of 450 IU/kg and 1350 IU/kg erythropoietin (EPO) (BINOCRIT 4000 IU/0.4 ml, Sandoz, Austria) was injected subcutaneously (SC) into the rats in Group 2, and Group 3 respectively. While Geletamp® (Roeko Geletamp, Coltene/Whaledent GmbH, Germany) was placed alone in the extraction sockets of the rats in Group 4, Geletamp® (Roeko Geletamp, Coltene/Whaledent GmbH, Germany) was locally placed together with EPO (20 IU/kg) into the extraction sockets of the rats in Group 5. At the end of the study period, which is the 8th day, 2.5 ml of blood samples were taken from the jugular vein of all study animals before sacrification. A hemogram test was performed on each of the blood samples. All study animals were sacrificed on the same day by the decapitation method. Samples taken from all rats were evaluated histopathologically in terms of inflammation, fibrosis, and foreign body reaction. The new bone formation in the extraction socket was evaluated histomorphometrically. White blood cell (WBC), platelet (PLT), hemoglobin (Hb) and hematocrit (HCT) mean values were evaluated hematologically. When all study groups were evaluated histopathologically in terms of inflammation, fibrosis and foreign body reaction; no statistically significant difference was found between the groups in all parameters (p>0.05). When the new bone formation was evaluated histomorphometrically, a statistically significant difference was found between the mean values of the amount of new bone formation according to the groups (p0.05).