Güney Amerika ülkelerinin eğitim sistemlerinin incelenmesi
Examination of the education systems of South American countries
  1. Tez No: 889235
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma, Güney Amerika ülkelerinin eğitim sistemlerini süreç boyutuyla incelemek için yapılmıştır. Araştırmada Arjantin Cumhuriyeti, Brezilya Federal Cumhuriyeti, Şili Cumhuriyeti, Surinami Cumhuriyeti, Çok Uluslu Bolivya Devleti, Ekvador Cumhuriyeti, Uruguay Doğu Cumhuriyeti, Peru Cumhuriyeti, Paraguay Cumhuriyeti, Kolombiya Cumhuriyeti, Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti, Guyana Kooperatif Cumhuriyeti ülkelerinin eğitim sistemleri tüm aşamalarıyla detaylı olarak incelenmiştir. Araştırmanın son bölümünde Güney Amerika ülkelerinin eğitim sonuçlarına yer verilmiş ve eğitim süreçleri için önerilerde bulunulmuştur. Nitel araştırma yöntemi ile ayrıntılı literatür taraması yapılarak veriler elde edilmiştir. Veriler, betimsel analize tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the education systems of South American countries from the perspective of educational processes. In this researh the education systems of the Republic of Argentina, Federal Republic of Brazil, Republic of Chile, Republic of Suriname, Multinational State of Bolivia, Republic of Ecuador, Uruguay Eastern Republic, Republic of Peru, Republic of Paraguay, Republic of Colombia, Bolivarian Republic of Venezuela, Cooperative Republic of Guyana were examined in detail at all stages. In the last part of the research, the results of the education systems of South American countries are presented and suggestions were made for educational processes. The data were obtained by making a detailed literature review with the qualitative research method. The data were subjected to desriptive analysis.