Maddi duran varlıklar ve yatırım amaçlı gayrimenkullere ilişkin dipnot açıklamalarının içerik analizi: BİST 100'de bir araştırma
Content analysis of footnotes disclosures related to tangible assets and investment properties: A research in BIST 100
- Tez No: 774153
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SEBAHAT YANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmada maddi duran varlıklar ile yatırım amaçlı gayrimenkuller ülkemiz muhasebe uygulamaları açısından incelenmiştir. Muhasebe standartlarına göre açıklanması gereken muhasebe politikalarından hareketle oluşturulan açıklama endeksleri“basit ağırlıksız Laspeyres endeksi”kullanılarak içerik analizine, açıklama endeksleri ile denetim firma grubu ilişkisi ki-kare bağımsızlık testine tabi tutulmuştur. Analizler en yüksek piyasa değerine sahip BİST 100 temel endeksinde yer alan (finans, bankacılık, girişim sermayesi ortaklıkları, sigortacılık, futbol kulüpleri hariç) 76 şirketin 2014 ve 2019 dönemlerini kapsayan altı yıllık bağımsız denetimden geçmiş finansal tablo ve dipnotlarının incelenmesi ile yapılmıştır. İçerik analizi sonucu; muhasebe uygulamaları ve finansal raporlarda dikkat çeken hususlarla ilgili olup, ayrıca her bir maddi varlığa ilişkin analiz bulgularının bir arada ele alınmasıyla en yüksekten en düşüğe 2014-2019 yılları sektör açıklayıcılıkları sırasıyla elde edilmiştir. İlişki analizine göre açıklama endeksleri ile denetim firma grubu ilişkisi ortaya konulabilmiştir. Sonuç olarak sektör standartları muhasebe sisteminin geliştirilmesine katkı sağlayabilecek bir çalışma yapılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, tangible assets and investment properties were examined in terms of accounting practices in our country. The disclosure indices, which were created based on the accounting policies that should be disclosed according to accounting standards, were subjected to content analysis using the“simple unweighted Laspeyres index”, and the relationship between the disclosure indices and the audit firm group was subjected to the chi-square independence test. Analyzes were made by examining the financial statements and annotation of 76 companies, which are included in the BIST 100 basic index with the highest market value (excluding finance, banking, venture capital partnerships, insurance, football clubs), which have been independently audited for six years covering the 2014 and 2019 periods. Content analysis result; it is related to the issues that attract attention in accounting practices and financial reports, and also, by considering the analysis findings for each tangible asset together, the sector explanatory notes for the years 2014-2019 are obtained from the highest to the lowest. According to the relationship analysis, the relationship between the disclosure indices and the audit firm group could be revealed. As a result, a study that can contribute to the development of the industry standards accounting system has been carried out. As a result, a study that can contribute to the development of the industry standards accounting system has been carried out.