A research on general presentation and disclosure in the financial statements of Islamic financial institutions: A comparative study between IAS1 and FAS1
İslami finans kuruluşlarının finansal tablolarındaki genel sunum ve açıklamalar üzerine bir araştırma: IAS1 ve FAS1 arasında karşılaştırmalı bir araştırma
- Tez No: 706188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİS NALAN YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İslami bankacılık sektörü sadece Türkiye'de değil tüm dünyada çok önemli bir sektör haline geldi. Geçmişte İslam toplumları, faiz ödemeye gerek kalmadan İslami sistemi geliştirmeye çalıştılar, bu yüzden İslami bankacılık te gelişti, bu da İslami bankacılığı geleneksel sistemden farklı oalarak özel bir sistem haline getirmişti. Örneğin, önceki İslam medeniyetlerinde çek ve diğer hizmetler gibi finansal araçlar. Bundan sonra İslami bankacılık, geleneksel bankalara rakip değil, geleneksel bankacılığı tamamlamak ve İslami bankacılığın özel bir durum teşkil ettiği şeylere artık uygun olmayan standartlar yerine İslami bankalara uygun hale gelmek için modern biçimlerde ortaya çıkmaya başladı. Türkiye'deki İslami bankalar bu arada hala İslami standartlar yerine Uluslararası standartları kullanıyorlar, 2020'den sonra ise Türkiye'deki katılım bankalarına İslami standartları kullanma seçeneği sunulacaktır, ancak her iki standart arasında önemli bir fark var. İslami Finansal Kurumlar Muhasebe ve Denetim Kurumu (AAOIFI) tarafından yayınlanan İslami kurumlar için bazı standartlar bulunmaktadır. Tez, Bahreyn'deki Al Baraka Banksı ve Türkiye'deki al Baraka Türk Banksı ile ilgili olarak Uluslararası Muhasebe Standartları 1 ile Finansal Muhasebe Standartları 1 arasındaki farklılıkların açıklığa kavuşturulmasına odaklanmaktadır. Mali tabloların amaçları, kalemleri, hazırlanma esasları, uygunluk beyanı, yabancı para birimleri, mali sözleşmeler, gerçeğe uygun değer, kredi riski, likidite riski ve zekattan oluşan muhasebe politikaları bakımından karşılaştırma yapıldığı durumlarda. Öncelikle Türkiye'de İslami bankacılığın tarihçesi sunulacak, ardından Türkiye'de ve dünyada İslami bankacılıkla ilgili düzenlemeler ve finansal raporlama standartları anlatılacaktır. Son bölümde ise seçilen standartlar için bankaların UMS1 ve FAS1'e göre sunum ve açıklamaları incelenecek, aralarındaki farklar belirlenecek ve önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The Islamic banking sector has become a very important sector not only in Turkey but in the whole world. Islamic banking has also developed, as the Islamic societies in the past worked to develop the Islamic system without the need to pay interest on lending money, which made it a special system different from the traditional system. For example, Financial instruments such as checks and other services in previous Islamic civilizations. After that, Islamic banking began to appear in modern forms to become not a competitor to traditional banks, but to complement traditional banking and become suitable and appropriate for Islamic banks instead of those standards that are no longer appropriate with what Islamic banking constitutes a special case. Islamic banks in Turkey still at the meantime using the International standards instead of the Islamic standards, however, after 2020 the participation banks in Turkey will be given the choice to use Islamic standards, though, there is notable difference between both standards. There are some standards for the Islamic institutions which were published by the Accounting and Auditing Organization for Islamic Financial Institutions (AAOIFI).The thesis focuses on clarifying the differences between International Accounting Standards 1 and Financial Accounting Standards 1 in related to Al Baraka Bank in Bahrain and Al Baraka Turk Bank in Turkey, where the comparison with respect to, purposes and items of financial statements, accounting policies consisting of the basis of preparation, statement of complacence, foreign currencies, financial contracts, fair value, credit risk, liquidity risk, and zakat. First of all, the history of Islamic banking in Turkey will be presented, and then the regulations and financial reporting standards related to Islamic banking in Turkey and in the world will be explained. In the last part, for selected standards the presentation and disclosures of the banks according to IAS1 and FAS1 will be examined, the differences between them will be determined and recommendations will be made .