Pandemi hastanesinde çalışan hemşirelerde travma sonrası stres bozukluğunun ve travma sonrası gelişimin değerlendirilmesi
Evaluation of post traumatic stress disorder and post traumatic growth of nurses' working in pandemic hospital
  1. Tez No: 746851
  2. Yazar: MERVE NUR AYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma, pandemi hastanesinde çalışan hemşirelerde travma sonrası stres bozukluğunun ve travma sonrası gelişiminin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Nisan-Haziran 2021 tarihleri arasında pandemi hastanesine dönüştürülmüş bir şehir hastanesinde çalışan ve örnekleme dahil edilen 303 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri,“Hemşire Tanıtım Formu”ile“Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi (TSSBKL)”ve“Travma Sonrası Gelişim Ölçeği (TSGÖ)”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma verileri, güvenirlik Cronbach Alfa analizi, tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare Analizi, Bağımsız gruplarda t testi, ANOVA Varyans analizi ve Pearson Korelasyon Analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a descriptive and cross-sectional type in order to evaluate post-traumatic stress disorder and post-traumatic growth in nurses working in a pandemic hospital. The research was carried out with 303 nurses included in the sample, working in a city hospital that was converted into a pandemic hospital between April and June 2021. The data of the research were obtained by using the“Nurse Introduction Form”,“Post Traumatic Stress Disorder Checklist (PTSDCL)”and“Post Traumatic Growth Inventory (PTGI)”. Research data, reliability was evaluated with Cronbach Alpha analysis, descriptive statistics, Chi-Square Analysis, Independent groups t test, ANOVA Analysis of Variance and Pearson Correlation Analysis.