HER 2 pozitif meme kanseri olgularında radyosensitivite ve ilaç direncinde rol alan MİRNA'lar ve hedeflediği genlerin etkisinin değerlendirilmesi.
Investigate the effects of MIRNAs that effect on mechanisms of radiotherapy resistancy and chemoresistance in the HER2/Neu positive breast cancer group.
- Tez No: 746858
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki temel amaç, Her-2/neu pozitif meme kanserinde oluşan radyorezistans mekanizmaları ve ilaç direncinde etkili miRNA'ların etkisinin araştırılmasıdır. Materyal-Metod: 2010–2018 yılları arasında Erciyes Hastanesi Tıp Fakültesi Hastaneleri, Tıbbi Onkoloji ve Radyasyon Onkolojisinde, Her-2 pozitif meme kanseri tanısı ile tedavi edilmiş olan 41 hasta ile karşılaştırma amaçlı 31 Her-2 negatif olgu ve 30 normal dokuya sahip kontrol olgusu olmak üzere102 olgunun parafine gömülü dokuları (FFPE) Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'ndan temin edilerek bu çalışmaya dahil edildi. Parafine gömülü dokulardan total RNA ve miRNA izolasyonlarının yapılmasından sonra cDNA sentezi yapıldı. Elde edilen cDNA' lardan da kantitatif Real-Time PCR analizi ile Mir-548-3p-x, Mir-548-3p-aj, Zeb1-bact ve Zeb1-tbp ekspresyon analizi yapıldı. Elde edilen değerler ve bu değerlerin değişkenler, progresyonsuz sağkalım (PFS) ve genel sağkalım (OS) ile ilişkisi IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM Corp, Armonk, New York, ABD) kullanılarak yapıldı. Bulgular: Tüm hastalar değerlendirildiğinde; miR-548-3p-x değeri düşük olan hastaların PFS (65 ay, p=0.022) ve OS süreleri (67 ay, p=0.013) istatistiksel olarak daha uzunken benzer olarak miR-548-3p-aj değeri düşük olan hastaların PFS (61 ay, p=0,013) ve OS süreleri (65 ay, p=0.015) istatistiksel olarak daha uzun saptandı. HER2 pozitif hastalarda; miR-548-3p-aj ile PFS ve OS arasında istatistiksel olarak orta ve zayıf düzey pozitif korelasyon saptanırken; Zeb1-bact ile PFS arasında istatistiksel olarak zayıf düzey negatif korelasyon bulundu. HER2 negatif hastalarda ise; miR-548-3p-x, miR-548-3p-aj, Zeb1-bact ve Zeb1-tbp ile progresyonsuz sağkalım arasında istatistiksel olarak önemli bir ilişki bulunamazken; genel sağkalım ile Zeb1-tbp arasında istatistiksel olarak zayıf düzey negatif korelasyon bulundu. Sonuç: Çalışma; miR-548-3p-x ve miR-548-3p-aj' nin prognoz, radyosensitivite ve kemosensitivitede biyobelirteç olarak kullanılabilme potansiyeli hakkında ön bilgiler sunmaktadır, miRNA'ların yaygın klinik kullanıma dahil edilmesi için bulgularımız daha ileri değerlendirmeyi hak etmektedir ve bu konuda daha geniş serili ve uzun takipli süreli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the effects of miRNAs that effect on mechanisms of radiotherapy resistancy and chemoresistance in the HER2/neu positive breast cancer group. Material-Method: We collected tissue samples from patients specimens whom been treated and followed up at Erciyes University Hospital of Medicine between 2010 and 2018 years. We collected 41 FFPE samples for HER2 positive group, 31 FFPE samples for HER2 negative group and 30 FFPE disease-free-sample, totally 102 samples from pathology department .We isolated total RNA and miRNA from parafined tissues. After the isolation total RNA and miRNA, we isolated cDNA from them. We analysed the expression levels of Mir-548-3p-x, Mir-548-3p-aj, Zeb1-bact ve Zeb1-tbp that formed from cDNA by quantitativeReal-Time PCR. We investigated relation between these values and other parameters, overall survival (OS) and progression free survival (PFS) . We used IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM Corp., Armonk, New York, USA) Results : Low mir-548-3p-x ekspression level is associated with longer PFS (65 months, p=0.022) and OS(67 months, p=0.013). Similarly, low miR-548-3p-aj ekspression level is associated with longer PFS(61 months, p=0,013) and OS (65 months, p=0.015) statisticly. We found intermediate and low level positive corelation between mir 548-3p-aj and PFS/OS in HER2 positive patients group. Also, we found low level positive correlation between Zeb1-bact and PFS in HER2 positive patients group. There is no correlation between miR-548-3p-x, miR-548-3p-aj, Zeb1-bact, Zeb1-tbp and PFS in HER2 negative group, but there is low level positive correlation between Zeb1-tbp and OS. Conclusion: This study gives us importat first knowledge about Mir-548-3p-x and Mir-548-3p-aj that could be used as a potencial biyomarker for prognosis, radiosensitivity, chemosensitivity . But for routin clinical usage , we need more studies that our results would be evolative and have long follow-up period and contain large number of patients.