Okul öncesi dönemde ahlak öğretimi yoluyla duygu eğitimi
Emotional education through moral education in pre-school period
  1. Tez No: 746889
  2. Yazar: NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARA TINAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Tezimizin incelediği ana tema okul öncesi dönemde çocuğun gelişim özelliklerine bağlı kalarak ahlak öğretimi yoluyla duygu eğitimidir. Okul öncesi dönemde çocuğun duygularının ahlak gelişimini nasıl etkilediği araştırmamız için büyük önem arz etmektedir. Duygu ve ahlak eğitiminin birey yaşamında her dönemde etkisini göstermesinden dolayı çalışmamızı 4-6 yaş ile sınırlandırmış bulunmaktayız. Çalışmamızda genel olarak cevabını aradığımız soru, okul öncesi dönemde ahlak öğretimi yoluyla duygu eğitiminin hangi yollar ile verilmesi gerektiği ve bu süreçte çevresel faktörlerin ne tür etkide bulunacağı / bulunması gerektiğidir. Tezimizde nitel araştırma yöntemi kullanılmış, mevcut durum ve olması gereken durum tartışılmıştır. Ayrıca çocuğun yaşlara göre farklı gelişim özellikleri göstermesi ve her çocuğun kendi içerisinde özel bir kişilik yapısı geliştirmesi dikkate alınarak ahlak bağlantılı duygu eğitiminin verilmesi gerektiği izah edilmiştir. Aynı zamanda bu dönemde soyut kavram ve olayların somut materyaller ile desteklenmesinin gerekliliği ve bu materyallerin neler olabileceği tespit edilmeye çalışılmıştır. Okul öncesi dönemde çocuğun duygu bağlantılı ahlaki ilkelere uygun davranışlar sergilemesinde etkili faktörler örneklerle izah edilmeye çalışılmıştır. Çocuğun sergilediği tutum ve davranışlar karşısında ebeveynlerin ve öğretmenlerin nasıl bir tutum sergilemesi gerektiği, bu çerçevede çocukta ölçülü bir sevgi bağını diri tutarak rehberlik sürecindeki etkili unsurların ahlaki tutum ve davranışlarda ne tür etkiler oluşturabileceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main theme that our thesis examines is emotional education through moral education, which should be given in accordance with the developmental characteristics of the child in the pre-school period. It is of great importance for our research how children's emotions affect their moral development in the pre-school period. We have limited our study to 4-6 years of age, since emotional and moral education shows its effect in every period of individuals' lives. The general question of the research is the ways in which emotion education should be given through moral education in the pre-school period and what kind of impact environmental factors will/should have in this process. Qualitative research method has been used in our thesis and the current situation and the situation that is deemed necessary are discussed. In addition, it has been explained that besides the child's different developmental characteristics according to age, each child develops a special personality structure within himself and in this context, moral education should be given. At the same time, the necessity of supporting abstract concepts and events with concrete materials in this period and what these materials could be have been tried to be determined. In the pre-school period, the effective factors in the child's display of emotion-related moral principles have been tried to be explained with examples. It has been mentioned what kind of attitudes parents and teachers should display in the face of the attitudes and behaviors of the child in question, and what kind of effects the effective elements in the guidance process can create on moral attitudes and behaviors by keeping a measured love bond alive in the child.