Tayvan-Türkiye 5-8. sınıf matematik öğretim programı karşılaştırmalı analizi
Taiwan Turkey 5-8. comperative analysis of classroom mathematics teaching programs
  1. Tez No: 746893
  2. Yazar: BÜŞRA DEMİR ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖZMANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Tayvan-Türkiye 5-8. sınıf matematik öğretim programlarının öğrenme alanları, alt öğrenme alanları, kazanımlar ve yapı olarak benzerlik farklılıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Uluslararası sınavlardaki matematik başarısıyla dikkat çeken Tayvan'ın matematik öğretim programının Türkiye ile karşılaştırılması, Tayvan'ın matematik başarısının matematik öğretim programıyla ilişkisini saptamak açısından önemlidir. Bu amaç kapsamında Tayvan 5-8. sınıf matematik öğretim programı çeviri programından Türkçeye çevrilmiş ve orijinal programdan fayda sağlanarak alt öğrenme alanları, öğrenme alanları, kazanımlar şeklinde tablolar halinde analiz edilmiştir. Tayvan'ın eğitim sistemleri ve matematik öğretim programlarına ait bilgiler nitel araştırma tekniklerinden biri olan doküman incelemesi ile toplanmıştır. Doküman analizi yapılırken kodlamalar oluşturulmuş ve bu kodlamalar şekil ve tablolar halinde açıklanmıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara göre Tayvan ve Türkiye'nin matematik öğretim programı öğrenme alanları benzerlik göstermesine rağmen programların yapısı, kazanımları, alt öğrenme alanları farklıdır. Ayrıca Tayvan ve Türkiye'nin kazanımları arasında öncelik sonralık ilişkisi olduğu, Tayvan'daki öğrencilerin Türkiye'deki öğrencilerle aynı yaşlarda üst sınıf seviyesindeki kazanımları öğrendikleri sonucuna ulaşılmıştır. Tayvan matematik öğretim programı kazanımlarının 5. ve 6. sınıf seviyelerinde daha sade 7. ve 8. sınıf seviyelerinde daha yoğun olduğu ulaşılan sonuçlardan birisidir. Son olarak ulaşılan sonuçların alanyazın ve uluslararası sınavlarla ilişkisi değerlendirilmiş Türkiye matematik öğretim programını daha iyi seviyeye taşımak için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, Taiwan-Turkey 5-8. In this study, it is aimed to examine the differences in learning areas, sub-learning areas, achievements and structure of the primary mathematics teaching programs. Comparing the mathematics curriculum of Taiwan, which draws attention with its mathematics success in international exams, with Turkey is important in terms of determining the relationship between Taiwan's mathematics achievement and mathematics curriculum. Taiwan 5-8 for this purpose. The 4th grade mathematics curriculum was translated into Turkish from the translation program and analyzed in tables in the form of sub-learning areas, learning areas, and achievements by benefiting from the original program. Information about Taiwan's education systems and mathematics curriculum was collected by document analysis, which is one of the qualitative research techniques. During the document analysis, coding was created and these codings were explained with tables and figures. According to the results obtained from this research, although the mathematics curriculum learning areas of Taiwan and Turkey are similar, the structure, achievements and sub-learning areas of the programs are different. In addition, it has been concluded that there is a priority and posterior relationship between the achievements of Taiwan and Turkey, and that the students in Taiwan learn the achievements at the upper grade level at the same age as the students in Turkey. It is one of the results that Taiwan mathematics curriculum attainments are more intense at the 5th and 6th grade levels than at the 7th and 8th grade levels. Finally, the relationship of the obtained results with the literature and international exams has been evaluated and suggestions have been made to improve the Turkish mathematics curriculum.