Operational code analysis for the Canadian Prime Minister Justin Trudeau: An attempt to understand the outcome of the new NAFTA
Kanada Başbakanı Justin Trudeau için operasyonel kod analizi: Yeni NAFTA'nın sonuçlarını anlama denemesi
  1. Tez No: 746926
  2. Yazar: AHMED RAWHI ABOU ALKHAIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK TOYGAR HALİSTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Kanada Liberal Partisi'ne üyedir ve dış politikayı yürütmede derin liberal değerlere ve liberal yönelimlere sahip olmasıyla tanınmaktadır. Bu tez, Justin Trudeau'yu politik psikoloji alanına özgü olan operasyonel kod analizini kullanarak incelemektedir. Tez, Justin Trudeau'nın siyasi fikirleri ile 2017'den 2021 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri'ne yönelik dış politika davranışı arasında bir bağ olup olmadığını anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın ana hipotezi, Justin Trudeau'nun diğer Kuzey Amerika liderlerinin biçimlenme grubuyla pozitif bir ilişki içinde olmasıdır. Bu bağlamda, bu araştırma Trudeau'nun liderlik tarzının kara kutusunu ve NAFTA'ya yönelik son değişiklikler ışığında dış politika tercihlerini çözme girişimi olarak Kanada Başbakanı Justin Trudeau'ya operasyonel kod analizini uygulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Canada's Prime Minister Justin Trudeau is a member of the Liberal Party of Canada and is known for his profound liberal ideals and liberal foreign policy orientations. This thesis examines Justin Trudeau using the Operational Code Analysis (OCA) framework, which is a political psychology specialty. This thesis aims to see if there is a link between Justin Trudeau's political ideas and his foreign policy behavior toward the United States from 2017 to 2021. The central hypothesis of this thesis is that Justin Trudeau has a positive correlation with the norming group of other North American presidents. In this context, the study uses operational code analysis on Canadian Prime Minister Justin Trudeau in an attempt to decipher the black box of Trudeau's leadership style and foreign policy preferences in light of NAFTA's most recent amendment.