Assesment of changes in occlusal contact areas after orthodontic treatment in patients with different vertical growth pattern
Farklı vertikal yüz tiplerine sahip hastalarda tedavi sonrasındaki oklüzal temas yüzeylerinin değişimlerinin incelenmesi
- Tez No: 746925
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÇAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu prospektif çalışmanın amacı farklı vertikal büyüme paterni olan bireylerde 1 yıllık retansiyon döneminde posterior oklüzal temas alanlarındaki değişiklikleri araştırmaktır. Çalışma gruplarını, Yeditepe Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda çekimsiz sabit ortodontik tedavi görmüş 30 brakifasiyal, 30 dolikofasiyal hasta oluşturmuştur. Kontrol grubu ise ortodontik tedavi görmemiş, normal dik yöne sahip 30 bireyden oluşturulmuştur. Tüm hastalara tedavi sonrası alt ve üst çenede kanin-kanin arası sabit pekiştirme apareyi uygulanmıştırr. Tedavi sonrası (T1), 6 ay (T2) ve 1 senelik retansiyon periyodu sonunda (T3) tüm hastaların alt ve üst dental taramaları ve kapanış kayıtları üç boyutlu ağıziçi lazer tarayıcı (Cerec, Omnicam) ile alınmıştır. Oklüzal temas alanları, dijital modeller üzerinde görüntü analiz yazılımı (ImageJ) kullanılarak mm2 cinsinden ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective study was to investigate the changes in posterior occlusal contact areas during the 1-year retention period in individuals with different vertical growth patterns. Within the scope of this study, 30 low angle and 30 high angle patients who received fixed orthodontic treatment without tooth extraction at Yeditepe University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics were enrolled in the study groups. The control group consisted of 30 individuals with normal growth pattern who did not receive orthodontic treatment. All the patients had maxillary and mandibular canine to canine bonded lingual retainers. After the treatment (T1), 6 months later (T2) and at the end of the 1-year retention period (T3), all patients were scanned with a three-dimensional intraoral laser scanner (Cerec, Omnicam). Occlusal contact areas were measured in mm2 using image analysis software (ImageJ) on digital models. Statistical analysis was performed.