Dieppe'ten normandiya'ya: İkinci Dünya Savaşı'nda teknolojik yenilikler ve saldırı inisiyatifinin yeniden kazanımı
From dieppe to normandy: Technological innovations and the regaining of offensive initiative in the Second World War
  1. Tez No: 971017
  2. Yazar: GÖKTUĞ BERK ÇAKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ÇÖKELEZ, DOÇ. DR. EVREN MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İkinci Dünya Savaşı'nda amfibi harekâtların niteliğini ve zırhlı araçların bu harekâtlarda üstlendiği işlevi, teknolojik yenilikler ile stratejik öğrenme süreçlerinin etkileşimi çerçevesinde incelemektedir. Birinci Dünya Savaşı'nda kaybedilen saldırı inisiyatifi avantajının modern savaşın en temel açmazlarından biri haline gelmiş, özellikle denizden karaya güç aktarımında bu açmaz daha görünür bir hâle gelmiştir. Amfibi harekâtlar, denizin sağladığı hareket serbestisi ile kara savunmasının katı yapısı arasındaki çelişkinin somutlaştığı alanlar olarak, saldırı planlamasında eşsiz zorluklar yaratmıştır. Bu nedenle komutanlar yalnızca teknik araçlara değil, aynı zamanda doktrinel yeniliklere, lojistik çözümlere ve mühendislik uyarlamalarına ihtiyaç duymuştur. Araştırmanın temel sorusu, söz konusu inisiyatifin amfibi harekâtlar bağlamında nasıl yeniden kazanıldığı ve mühendislik çözümlerinin hangi tarihsel ihtiyaçlara yanıt verdiğidir. Bu bağlamda teknoloji, savaşın özünü değiştiren bir unsur olmanın ötesinde, savaşın karakterini dönüştüren bir etken unsur olarak değerlendirilmiştir. İncelemeler göstermektedir ki amfibi harekâtların başarısı tekil icatlara dayanmaz; teknolojik yenilikler ancak coğrafya, doktrin ve lojistikle uyumlu biçimde bütünleştiğinde işlevsellik kazanır. Bu bakış açısı ile savaş arası dönemde gelişen zırhlı araç teknolojileri, doktrinel tartışmalar ve mühendislik çözümleri çok katmanlı bir çerçevede ele alınmıştır. Coğrafya–araç–doktrin etkileşimi taktiksel, operasyonel ve stratejik düzeylerde değerlendirilmiş; kara muharebelerinde şekillenen zırhlı birlik anlayışının denizden karaya çıkarmalara uyarlanma süreci incelenmiştir. Dieppe Baskını'nda (1942) yaşanan başarısızlıklar, tankların kıyı engellerini aşmadaki sınırlılıklarını gözler önüne sermiştir. Buna karşılık Normandiya Çıkarması'nda (1944) kullanılan Sherman DD tankları, Crab mayın temizleyiciler ve Hobart's Funnies gibi özel araçlar, önceki eksikliklerden öğrenilen derslerin sahaya yansımış ürünleri olmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma amfibi harekâtlarda zırhlı araçların dönüşümünü doğrusal bir teknolojik ilerlemenin değil; aksine, operasyonel başarısızlıkların, zorunlulukların ve kurumsal öğrenme süreçlerinin şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Bu tespit, savaş teknolojilerinin tarihsel gelişiminde yeniliğin tek başına belirleyici olmadığını, asıl gücünü doktrin, coğrafya ve kurumlarla bütünleştiğinde kazandığını göstermektedir. Böylece araştırma, askeri tarihte amfibi harekâtların yalnızca teknik açıdan değil, aynı zamanda stratejik düşünce ve kurumsal uyarlama süreçleri açısından da yeniden değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Amphibious operations have long confronted military planners with a distinctive constellation of difficulties, arising not only from the technical requirements of transporting and sustaining forces across the sea but also from the inherent unpredictability of littoral geography and the formidable nature of pre-prepared coastal defenses. Unlike conventional land battles, which unfolded on relatively stable terrain, or naval engagements, which relied on the fluidity of maneuver at sea, amphibious operations represented a hybrid arena where the strengths and weaknesses of both domains collided. They embodied, in essence, the paradox of attempting to bring the flexibility of maritime mobility into direct confrontation with the immobility and stubborn resilience of entrenched land defenses. This paradox forced commanders to reconcile the dynamism of naval maneuver with the entrenched stability of fortified positions, demanding from them a degree of foresight, coordination, and ingenuity that few other types of military operations required. The evolution of armored vehicles during the interwar period and the Second World War emerged as a direct response to these intertwined challenges. Tanks, which had been conceived during the First World War as a countermeasure to trench warfare's positional stalemate, were originally designed for the specific problem of breaking through static defenses on land. Yet in the decades that followed, they were repurposed and reimagined to meet the unique demands of coastal assaults, where speed, protection, and firepower could not be sufficient in isolation. Instead, these qualities had to be harmonized with the larger logic of joint operational planning, incorporating naval fire support, aerial bombardment, and engineering solutions. The tank's transformation thus cannot be understood as a product of linear technological progress, but rather as a deliberate and historically contingent adaptation to a problem that was at once geographical, doctrinal, and institutional. The core purpose of this study is therefore to examine how the transformation of armored vehicles was shaped by the cumulative experience of battlefield failures and the necessity of overcoming the persistent dilemma of the offensive. It interrogates the extent to which this process was less the outcome of technological determinism and more a reflection of the co-constitutive relationship between technology, doctrine, and institutional learning. Tanks are analyzed here not as isolated instruments of mechanized warfare, but as integral components of a broader military-technical ecosystem—an ecosystem in which engineering improvisation, logistical foresight, and doctrinal adaptation were as decisive as the machines themselves. To regard the tank merely as a machine is to miss the degree to which its effectiveness was conditioned by the structures of thought and organization into which it was embedded. This research, therefore, challenges perspectives that locate the driving force of military change exclusively in innovation, emphasizing instead the dialectical interplay of theory, doctrine, and material constraint in shaping operational effectiveness. The methodology employed rests on comparative historical analysis, with a dual focus on the Dieppe Raid of 1942 and the Normandy Landings of 1944. These operations, separated by only two years, reveal in sharp relief the extent to which the Allies engaged in a process of institutional learning under fire. The study employs a multi-scalar interpretive framework, encompassing tactical execution on the beaches, operational integration of land, sea, and air components, and strategic adaptation in response to the broader lessons of modern war. At the tactical level, the analysis examines how armored vehicles performed under the specific conditions of littoral assault. At the operational level, it considers how armor was integrated—or failed to be integrated—with supporting arms such as naval gunfire, air superiority, and combat engineers. At the strategic level, it situates these developments within the broader trajectory of Allied planning, which by 1944 had internalized many of the lessons drawn from failure at Dieppe. Primary sources include official after-action reports, military engineering manuals, and doctrinal writings by figures such as Heinz Guderian and Charles de Gaulle, both of whom offered distinct yet complementary visions of how technology should be incorporated into doctrine. Secondary literature provides the necessary historiographical depth, particularly in the context of debates on armored warfare, amphibious strategy, and the military revolution of the twentieth century. Colin S. Gray's assertion that“technology changes the character, not the nature of war”serves as a conceptual anchor, reinforcing the idea that technological tools do not in themselves guarantee military success; rather, success emerges when such tools are embedded within a coherent doctrinal and organizational framework. Thus, technological innovations such as the Duplex Drive tanks, the Landing Vehicle Tracked (LVT), and Hobart's Funnies are treated not as isolated marvels of engineering but as historical responses to specific operational shortcomings. The comparative analysis underscores the sharp contrast between Dieppe and Normandy. At Dieppe, Allied forces—particularly Canadian armored units—attempted a direct landing of Churchill tanks onto heavily defended shingle beaches. Deployed without adequate engineering support or specialized equipment, the majority of the vehicles were either destroyed or immobilized almost immediately, leaving the infantry without armor support and contributing to the rapid collapse of the assault. This episode revealed critical deficiencies not only in the design and technical capacity of the vehicles themselves but also in the doctrinal cohesion and operational planning of the force as a whole. There was little evidence of effective synchronization between infantry, armor, and engineers, nor were contingency measures in place to mitigate the predictable mechanical limitations of conventional tanks in such a hostile littoral environment. In short, Dieppe represented not merely a tactical failure but a systemic breakdown in the integration of technology, doctrine, and organization. By contrast, the Normandy Landings of 1944 demonstrated how deeply the Allies had absorbed the lessons of Dieppe. The assault on the beaches of northern France was marked by the deployment of an unprecedented array of specialized vehicles designed to overcome the obstacles that had proved insurmountable two years earlier. Sherman Duplex Drive swimming tanks provided armored firepower in the first wave; Crab mine flails cleared paths through minefields; and AVREs equipped with bridging and demolition devices breached sea walls and bunkers. Each of these vehicles addressed a specific operational challenge identified at Dieppe, transforming the landing force into an integrated system rather than a mere collection of standard armored formations. Moreover, the use of LVTs and DUKWs by American forces ensured continuous supply and mobility beyond the beaches, allowing the initial lodgment to be transformed into a sustainable bridgehead. The contrast between the immobilized Churchill tanks of 1942 and the amphibious innovations of 1944 is thus emblematic of a broader process of strategic learning and adaptation. Ultimately, the study demonstrates that the transformation of armored vehicles in amphibious warfare was not the inevitable outcome of technological progress alone. Rather, it was the product of battlefield necessity, operational failure, and the conscious reinterpretation of doctrine in the light of those failures. The trajectory from Dieppe to Normandy illustrates how setbacks catalyzed innovation, compelling the Allies to develop an integrated joint assault system in which armored technology functioned not as an isolated instrument but as a synchronized component of a broader strategic design. The analysis reaffirms the theoretical claim that the nature of war remains constant even as its character evolves, and that the true power of technology in war lies in its fusion with doctrine, geography, and institutional learning. The history of amphibious operations therefore underscores a broader truth: military innovation is rarely the product of invention alone but is instead forged in the crucible of necessity, trial, and adaptation under fire.