The relationship between maternal emotional availability, child negative emotionality and maternal emotion socialization in a socio-economic risk group
Sosyo-ekonomik risk grubu annelerinin duygusal ulaşılabilirliği, çocuğun olumsuz duygusallığı ve anne duygu sosyalleşmesi arasındaki ilişki
- Tez No: 746931
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ebeveyn duygu sosyalizasyonu, ebeveyn-çocuk ilişkisinin önemli bir yönüdür. Çocuk özellikleri (örn. Mizaçsal olumsuz duygusallık), ebeveyn özellikleri (örn. Genel ebeveynlik davranışları), ve ailenin sosyo-ekonomik durumu (SED), ebeveynlerin duygu sosyalleştirme süreçlerinde rol oynar. Bu çalışmada, İstanbul, Türkiye'de düşük SED grubunda annenin duygu sosyalleşmesi, annenin duyarlılığını, yönlendirici desteğini, müdahaleci olmayan davranışlarını ve düşmanca olmayan davranışlarını kapsayan annenin duygusal ulaşılabilirliği ile çocuk olumsuz duygusallığı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladım. Yüz iki anneye (yaş ortalaması 30.44 yıl, SS=4.7) ve onların 11-38 aylık küçük çocuklarına (yaş ortalaması 23.25 ay, SS=6.7) 2 saatlik bir ev ziyareti yapıldı. Ev gözlemi esnasında annelere oyuncaklar verilmiş ve çocuklarıyla 10 dakika oynamaları istenmiştir. Son bir saatte, annelere Çocukların Olumsuz Duygularıyla Baş Etme Ölçeği (CCNES; Spinrad ve diğerleri, 2004) ve Duygusallık Aktivite Sosyallik Mizaç Anketi'ni (EAS; Buss ve diğerleri, 1984) içeren bir anket paketi verildi. Videoya kaydedilen 10 dakikalık serbest oyun oturumları, iki sertifikalı güvenilir kodlayıcı tarafından Duygusal Erişilebilirlik Ölçekleri (EAS; Biringen, 2008) ile kodlanmıştır. Sonuçlar, annenin müdahaleci olmayan davranışlarının, duygu ifadesini kolaylaştıran tepkileriyle pozitif olarak ilişkili olduğu gösterdi. Ayrıca, annenin düşmanca olmayan davranışları, duygu odaklı tepkilerle pozitif ilişkili bulunmuştur. Ancak annenin duygusal ulaşılabilirliğinin diğer boyutları anne duygu sosyalleşmesi ile ilişkili bulunmadı. Annenin eğitim düzeyi kontrol edildikten sonra, çocuğun olumsuz duygusallığı, ebeveynde sıkıntı tepkilerini olumsuz yönde yordamaktadır. Bu çalışmada, annelerin yarısından fazlası (n=60) kaygılı bağlanma stili özellikleri taşıyan EAS'de karmaşık kategorik bölgede derecelendirilmiştir (Biringen, 2008). Karmaşık bölgede, düşmanca olmayan davranışlar, hem duygu hem de problem odaklı duygu sosyalleştirme tepkileri ile pozitif ilişkilidir. Ayrıca, müdahaleci olmayan davranışlar ile duygu odaklı tepkiler arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Bu bulgular, çocuğun olumsuz duygusallığının annelerin sıkıntı tepkilerinde önemli bir rol oynayabileceğini desteklemektedir. Ayrıca annelerin müdahaleci olmayan ve düşmanca olmayan davranışları, çocukların olumsuz duygularını daha fazla kabul etmelerini ve buna göre tepki vermelerini sağlayabilir. Mevcut çalışmanın bulguları tartışılmakta ve müdahale programlarına nasıl rehberlik edebileceği ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Parental emotion socialization is an important aspect of parent-child relationship. Child characteristics (e.g., temperamental negative emotionality), parent characteristics (e.g., general parenting practices), and socio-economic status (SES) of the family play role in parents' emotion socialization processes. In this study, I aim to examine the relationship between maternal emotion socialization, maternal emotional availability that encompasses mother's sensitivity, structuring, non-intrusiveness, and non-hostility and child negative emotionality in a low SES group in İstanbul, Turkey. One hundred and two mothers (Mage = 30.44 years, SD = 4.7) and their 11-38 months old toddlers (Mage = 23.25 months, SD = 6.7) participated a 2-hour long home-visit. During the home observations, mothers were given toys and asked to play with their children for 10-minutes. In the final hour, they were given a questionnaire pack including Coping with Toddler's Negative Emotions Scale (CTNES; Spinrad, et al., 2004) and Emotionality Activity Sociability Temperament Survey (EAS; Buss, et. al., 1984). Video-recorded 10-minutes free-play sessions were coded for Emotional Availability Scales (EAS; Biringen, 2008) by two certificated reliable coders. The results showed that maternal non-intrusiveness was positively related to expressive encouragement reactions and non-hostility was positively correlated with emotion-focused reactions. But other dimensions of maternal emotional availability were not related to maternal emotion socialization. Also, child negative emotionality negatively predicted distress emotion socialization reactions after controlling for maternal education level. More than half of the mothers (n=60) are rated in the complicated categorical zone in EAS which carries anxious attachment style characteristics (Biringen, 2008). In the complicated zone, non-hostility was positively related to both emotion and problem focused emotion socialization reactions. Also, non-intrusiveness was positively correlated with emotion-focused reactions. These findings support that child negative emotionality may play a crucial role in the distress reactions of mothers. Also, mothers' non-intrusive and non-hostile behaviours may enable them to accept children's negative emotions more and respond accordingly. Findings of the current study are discussed, and how they can guide intervention programs are covered.