Inventory management and profitability: Turkish IT distributors listed in Borsa Istanbul
Stok yönetimi ve karlılık: Borsa İstanbul'da listelenen bilişim sektörü distribütörleri
  1. Tez No: 746932
  2. Yazar: AHMET KAAN OKSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR FALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bir şirketin başarısını belirleyen ana faktörlerden biri, kısıtlı sermayesini yönetimi ve iş stratejileridir. Günümüzün zorlu rekabet ortamında işletmelerin hayatta kalabilmeleri için yeterli işletme sermayesine sahip olmaları gerekmektedir. Stoklar işletme sermayesi yönetiminde en önemli faktörlerden biridir. Bu çalışmada Borsa İstanbul XBLSM Bilişim endeksinde işlem gören 4 Bilişim ve Teknoloji Distribütörü firmanın 2010-2020 yılları arasındaki 10 yıllık periyodu için bilanço ve gelir tabloları kullanılarak korelasyon ve regresyon analizi ile stok yönetiminin karlılık üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada Karlılık, Brüt Kar Marjındaki değişim ile Stok Yönetimi ise Stok Devir Hızı değişimi, Alacak Devir Hızı değişimi, Satışlardaki değişim ve Stoklardaki değişim ile ölçülmüştür. Araştırmada çeyreklik veriler kullanılmıştır. Analiz için veriler, borsada işlem gören şirketlere ilişkin finansal bilgileri içeren Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) veri tabanından toplanmıştır. Korelasyon analizi istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gösterirken, regresyon analizi çalışmada stok yönetimi ile karlılık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main factors in determining the company's success is its management of scarce capital and business strategies. In today competitive environment, businesses must have sufficient working capital in order to ensure their survival. Inventory is one of the key factor in the working capital management. Inventory management effects on the profitability investigated with correlation and regression analysis conducted via balance sheets and income statements of firms using only four Turkish Information Technologies distributors which listed on Istanbul Stock Exchange XBLSM Index (Borsa Istanbul (BIST)) over a period of 10 years from 2010-2020. Profitability measured by Change in Gross Profit Margin and inventory management measured by Change in Inventory Turnover Dates, Change in Account Receivables Turnover Days, Change in Sales and Change in Stocks. Quarterly financial reports used for the research. The data for the analysis is collected from the Public Disclosure Platform (PDP) database, which contains financial information on all stock exchange firms. While correlation analysis shows statistically meaningful relationship, regression analysis did not show any statistically meaningful relationship between the inventory management and the profitability in the study.