The effect of strategic planning on motivation and performance of employees: A case study — General Electricity Company of Libya (GECOL)
Stratejik planlamanın çalışanın motivasyonu ve performansı üzerine etkisi bir vaka çalışması Libya Genel Elektrik Şirketi (GECOL)
  1. Tez No: 746943
  2. Yazar: MUNİR KHAMİS ALMAKHZOUM ALJEDEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma,“stratejik planlamanın, çalışanın motivasyonu ve performansı üzerindeki etkisi: Libya'daki genel elektrik şirketi (GECOL) vaka çalışması”başlığını taşımaktadır. Çalışma dört özel hedef tarafından yönlendirilmiştir: 1) stratejik planlama ve motivasyon arasındaki ilişki, 2) stratejik planlama ile çalışan performansı arasındaki ilişkiyi analiz etme, 3) motivasyonun performans üzerindeki rolünü ve etkisini doğrulama, 4) Stratejik planlama etkinliğinin çalışan performansı üzerindeki etkisini motivasyonu aracı bir değişken olarak kabul ederek analiz edilmesi. Çalışma, tanımlayıcı bir anket araştırma tasarımını benimsemiştir. Hedef kitle, Genel Müdürler, yönetim müdürleri, departman müdürleri, Departman sorumluları ve ofis başkanlarından oluşmaktadır. Bu nedenle, araştırmacı, bilgi elde etmek için saha çalışmasının amaçlarına ulaşmada, temel yardım aracı olarak ankete dayanmaktadır. Çalışmanın örneklem büyüklüğü 455, toplam popülasyon 1100 kişiden oluşmuştur. Örneklemi oluşturan 455 kişinin 381'inin cevapları geçerli kabul edilerek ankete konu olmuştur. Anketler, testteki araştırma aracının (anket) güvenilirliğini doğrulamayı amaçlayan değerler ve göstergelerle anlamlılığı belirlemek için gerekli ön testleri kullanmak için (Sosyal Bilimler için İstatistiksel Paket) sürüm 23 kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın hipotezleri, Amos (21.0) programı ile ileri istatistiksel yöntem (SEM) plan yapısal eşitlik modeli ile çalışılmıştır. Açıklayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is entitled“The Effect of Strategic Planning on Motivation and Performance of Employees: A Case Study — General Electricity Company in Libya (GECOL)”. The study was guided by four specific objectives: 1) relationship between strategic planning and motivation, 2) analyzing the relationship between strategic planning and employee's performance, 3) verifying the role and impact of motivation in performance, 4) Analyzing the impact of strategic planning activity on employee performance by considering motivation as a mediating variable. The study adopted a descriptive survey research design. The target population consisted of general managers, management directors, department managers, masters, Department masters, heads of offices. Therefore, the research relied on the questionnaire as a main tool in order to achieve objectives of the field study to obtain information. The size of current study sample amounted to (455) individuals in a total population of (1100), and the review of the sample ones showed the validity of the questionnaires depended on (381) respondents. The questionnaires were unloaded and analyzed using (Statistical Package for Social Sciences) version 23 to use the preliminary tests necessary to identify the significance with the values and indicators aimed at verifying the credibility of the research tool (the questionnaire) in the test. The hypotheses of the study and an advanced statistical method (SEM) structural equation model by Amos (21.0) program. Explanatory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) were used.