Evaluating sustainability aspects of housing in UNESCO world heritage city of Yazd
  1. Tez No: 746944
  2. Yazar: KIMIA BELADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde enerji tüketimini azaltmak ve bölgedeki doğal ve iklim koşulları ile bir arada yaşamak en önemli mimari hedeflerden biri haline gelmiştir. Artan nüfus ve artan enerji talebinin yarattığı kriz sonucunda, enerji tüketim kalıplarını yönetmek sürdürülebilirliğin önemli bir bileşeni haline geldi. İran'ın kültürünü, göreneklerini, geleneklerini ve iklimlerini tanıyarak, geleneksel İran mimarileri, yenilenemez enerjinin en az kullanımıyla yapıları tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Ayrıca basit ve mantıklı yöntemler yenilenebilir enerjinin en fazla kullanımını sağlamıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, enerji tasarrufunun önemine özel bir vurgu yaparak, sıcak ve kurak bölgelerde mevcut yerel desen tasarımı yoluyla konut sektöründe enerji tüketiminin optimizasyonunu araştırıyor. Bu araştırmanın örnek olayını Yazd'ın geleneksel mimarisi oluşturmaktadır. Bina tasarım stili, duvar kalınlığı, yerleşim, iç yapıların yüksekliği vb. ve kullanılan bitkiler, sundurmalar, rüzgar akışı vb. gibi enerji kullanımını optimize etmeyi doğrudan etkileyen unsurları inceleyecektir. Literatür taramasına göre, gelenek ve göreneklerde İran yerli mimarisi hakkında derinlemesine ve anlayışlı bir araştırma ile sürdürülebilirliğin ilkeleri ve sütunları ve buna bağlı olarak sürdürülebilir mimari bulunur. Bu araştırmanın özel konusu, o bölgede hüküm süren iklim ile uyumlu binaların tasarımında ve yapımında uygulanan sürdürülebilir mimari modellerinin uygulanmasıdır. Bu iki kategoriyi entegre ederek ve İran'ın yerli mimarisini, mimari modellerini ve iklim tasarımını inceleyerek ve sürdürülebilir mimariyi ve temel ilkelerini belirleyerek elde edilen bulgular enerji tüketimini en aza indirmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, reducing energy consumption and coexistence with natural and climatic conditions in the region has become one of the most prominent architectural goals. As a result of the growing population and crisis created by rising energy demand, managing energy consumption patterns has become an essential component of sustainability. By recognizing Iran's culture, customs, traditions, and climates, traditional Iranian architectures designed and built the constructions with the least use of non-renewable energy. Besides, simple and logical methods had provided the most use of renewable energy. As a result, this study explores the optimization of energy consumption in the housing sector through current native pattern designing in hot and dry regions, with a specific emphasis on the relevance of energy savings. The case study of this research is Yazd's traditional architecture. Its Building design style will examine such as wall thickness, placement, the height of internal structures, etc., and the elements used plants, porches, wind flow, etc., which directly influences optimizing energy usage. According to the literature review, with in-depth and insightful research on Iranian indigenous architecture, in traditions and customs, the principles and pillars of sustainability, and correspondingly, sustainable architecture are found. This research's specific subject is the application of practiced models of sustainable architecture in the design and construction of buildings in harmony with the climate prevailing for that region. By integrating these two categories and studying Iran's indigenous architecture, architectural patterns, and climatic design, as well as identifying sustainable architecture and its key principles, the acquired findings may be used to minimize energy consumption.