Determination of clonal pattern and the role of trpm2/trpm7 ion channels in malignant mesothelioma
Malign mezotelyomada klonal desenin ve trpm2/trpm7 iyon kanallarının rolünün belirlenmesi
- Tez No: 746942
- Danışmanlar: PROF. DR. MİCHELE CARBONE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Hawaiʻi at Mānoa | Take Me To Manoa
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Malignant mezotelyoma (MM), plevra, periton ve diğer vücut boşluklarındaki mezotelyal astarın agresif bir kanseridir. Asbeste ve erionite uzun süreli maruz kalma ile ilişkilendirilmiştir. Nispeten nadir, ancak ölümcül bir hastalıktır ve mevcut tedavilerin klinik sonuçları hala çok zayıftır. Bu tez, malignant mezotelyomaya ilişkin farklı bakış açılarının kullanıldığı iki veri seti sunmaktadır. İlk çalışma, metilasyon bazlı MM'nin klonal modelini belirlemek için birincil MM tümörlerinden oluşan bir panel üzerinde HUMARA testini içerir. Bu sonuçlar, analiz edilen MM tümörlerinin poliklonal orijinini göstermiştir (n = 6). İkinci çalışma Ca2+ ve Mg2+ geçirgen iyon kanallarına odaklanmış, Melastatin İlişkili Geçici Reseptör Potansiyel 2 (TRPM2) ve Melastatin İlişkili Geçici Reseptör Potansiyeli 7 (TRPM7) iyon kanallarının hem birincil insan mezotelyal hücrelerinin (HM) asbest liflerine maruz kalmasına bağlı olarak dönüşümünde rolünü araştırmak hem de MM hücrelerinde hareketliliği ve hayatta kalması üzerine rolleri üzerine etkilerini incelemek amaçlanmıştır. TRPM2 ve TRPM7 mRNA seviyeleri ile hücrelerin asbest maruziyeti arasında zaman ve doza bağımlı bir korelasyon olduğu gözlenmiştir. Bununla birlikte, TRPM2 proteini hem HM hem de MM hücrelerinde farklı derecelerde ifade edilirken TRPM7 proteini tüm MM hücrelerinde mevcuttu, ancak HM hücrelerinin hiçbirinde yoktu. Ayrıca, shRNA'yı kodlayan lentiviral artiküllerle enfekte olmuş MM hücrelerinde TRPM7 hedeflendiğinde, proliferasyon, yara iyileşmesi ve migrasyonda hiçbir farklılık gözlenmedi. Halbuki TRPM2'yi hedefleyen shRNA'lar kullanıldığında tüm bu değerler belirgin şekilde artmıştır. Özetle, sonuçlar gösteriyor ki TRPM2, asbest maruziyeti ve etkileri üzerine HM dönüşümüne karşı muhtemelen mekanizmalarını etkileyen ve MM hücrelerinin dönüştürülmüş fenotipinin korunması hususunda koruyucu bir role sahiptir
Özet (Çeviri)
Malignant mesothelioma (MM) is an aggressive cancer of the mesothelial lining of pleura, peritoneum and other body cavities. It has been associated with long term exposure to asbestos and erionite. It is a relatively rare, but deadly disease and current therapies have still a very poor clinical outcome. This thesis presents two sets of data through which different aspects of malignant mesothelioma were explored. The first study was performed by the methylation-based HUMARA assay on a panel of primary MM tumors, to identify the clonal pattern of MM. The results indicate the polyclonal origin of the MM tumors analyzed (n = 6). The second study was focused on Ca2+ and Mg2+ permeable ion channels, Melastatin Related Transient Receptor Potential 2 (TRPM2) and Melastatin Related Transient Receptor Potential 7 (TRPM7), to investigate the role of these channels both in the transformation of primary human mesothelial cells (HM) upon exposure to asbestos fibers and in motility and survival of MM cells. A time- and dose-dependent correlation between TRPM2 and TRPM7 mRNA levels and cell exposure to asbestos fibers was observed. However, while TRPM2 protein was expressed at different extents in both HM and MM cells, the TRPM7 protein was present in all MM cells but in none of the HM primary cultures tested. Moreover, in MM cells infected by lentiviral particles encoding shRNA targeting TRPM7, no differences were observed in proliferation, wound healing and migration rates, compared to scramble shRNA transduced cells. On the contrary, in MM cells transduced with shRNA targeting TRPM2, the same cancer hallmarks were significantly higher than in uninfected cells or in controls infected with scramble shRNA. In summary, the results indicate that TRPM2 has a protective role against HM transformation upon asbestos exposure and influences the maintenance of the transformed phenotype of MM cells, possibly affecting the mechanisms of cell death.