Meram / Gödene TOKİ konutlarında çevresel etkenlerin sürdürülebilir mimarlık bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of environmental factors in Meram/Gödene TOKİ housing in the context of sustainable archi̇tecture
  1. Tez No: 940885
  2. Yazar: SEDANUR ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sürdürülebilirlik, günümüzün karmaşık ve çok boyutlu küresel sorunlarına yönelik etkili ve uzun vadeli çözümler geliştirilmesinde temel bir kavramsal çerçeve olarak öne çıkmaktadır. Küresel ölçekteki çevresel, ekonomik ve sosyal krizlerle başa çıkmada yol gösterici bir yaklaşımdır. Özellikle iklim değişikliği, enerji kaynaklarının azalması, su kıtlığı ve hızlı kentleşme gibi çok boyutlu sorunlar, inşaat ve konut sektöründe yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu doğrultuda, sürdürülebilirlik ilkelerinin yapılaşma süreçlerine entegre edilmesi, mimarlık alanında da önemli bir dönüşümü beraberinde getirmiştir. Sürdürülebilir mimarlık, çevresel etkileri en aza indirirken uzun vadeli yaşanabilirlik hedeflerini gözeten bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır. Bu mimari anlayış; çevreye duyarlı malzeme seçimi, enerji verimliliği, doğal kaynakların korunması ve kullanıcı konforunun sağlanması gibi temel unsurları içermektedir. Sürdürülebilir konut tasarımı, bu temel prensipleri benimseyerek ve uygulayarak geliştirilmektedir. Sürdürülebilir konut tasarımının temel prensipleri arasında kaynak verimliliği, çevresel etkinin azaltılması ve sosyal uyum yer almaktadır. İnsanların yaşam kalitesini artırma hedefiyle kurgulanan bu tasarımlar, yerel iklim koşullarını, doğal kaynakları ve sosyal dinamikleri göz önünde bulundurarak ekolojik yapıyı koruma amacı taşımaktadır. Ayrıca, sürdürülebilir malzeme seçimi ve enerji verimli sistemlerin entegrasyonu, yapılan projelerin çevresel ayak izini azaltma çabasını destekleyerek gelecekteki nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakma hedefini somut hale getirmektedir. Bu bağlamda, TOKİ (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) uygulamaları, ülkemizdeki konut üretim sürecini etkileyen önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. TOKİ, hem sosyal konut üretimini teşvik etmekte hem de çevresel sürdürülebilirliği esas alan yaklaşımlar geliştirmektedir. TOKİ'nin yürüttüğü projelerde bu ilkelerin uygulanması, ekonomik erişilebilirlik ile çevresel faydaların dengeli bir biçimde sağlanması adına öncelikli bir mesele haline gelmiştir. Bu çalışma, sürdürülebilir konut tasarımı ile TOKİ uygulamalarının etkileşimini derinlemesine ele almıştır. Mevcut yapıların revizyonu ve yeni projelerin geliştirilmesi aşamalarında, sürdürülebilirlik ilkelerinin hayata geçirilmesi, yalnızca konutların çevresel performansını artırmakla kalmayıp aynı zamanda toplumsal katılım ve sosyal dayanışma stratejileri açısından da önemli bir fırsat sunmaktadır. Bu yönüyle, sürdürülebilir konut tasarımı, perspektifimizi genişleterek, sürdürülebilir bir gelecek için kilit bir alan haline gelmektedir. Hem mevcut konut envanterinin iyileştirilmesi hem de yeni gelişim projelerinin planlanması açısından TOKİ'nin rolü, bu bağlamda özel bir önem taşımaktadır. Bu çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanarak araştırmanın genel çerçevesi çizilmiş ve giriş bölümü oluşturulmuştur. İkinci bölümde ise sürdürülebilirlik kavramı detaylı biçimde ele alınmış; sürdürülebilirliğin sosyal, ekonomik ve ekolojik boyutları irdelenmiştir. Ayrıca sürdürülebilirlik ile mimarlık arasındaki ilişki incelenmiş ve sürdürülebilir tasarım ilkeleri açıklanmıştır. Bu ilkeler doğrultusunda sürdürülebilir konut tasarımı ile toplu konut tasarımı arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, çevresel verilerin konut tasarımına etkileri analiz edilmiştir. Bu bağlamda arazi ve iklim verileri incelenmiş; sürdürülebilir tasarım stratejileri kapsamında bina kabuğu, biçimsel özellikler, malzeme seçimi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, mekânsal organizasyon, sıhhi tesisat ve dolaşım sistemlerinin önemi açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise alan çalışması kapsamında Konya ili Meram ilçesi Gödene bölgesinde yer alan TOKİ konutları, literatürde belirlenen sürdürülebilirlik kriterleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Değerlendirme kapsamında; arazi verileri bağlamında topoğrafya ile ilişki, bina yönlendirmesi ve bitki örtüsünün korunması gibi unsurlar ele alınmış; bunun yanı sıra iklim verileri, bina kabuğu, biçimsel nitelikler, malzeme seçimi, yenilenebilir enerji kullanımı, mekânsal organizasyon ile sıhhi tesisat ve dolaşım sistemleri gibi kriterler doğrultusunda analiz gerçekleştirilmiştir. Son olarak beşinci bölümde, elde edilen bulgular doğrultusunda genel bir değerlendirme yapılmış, araştırma sonucunda ulaşılan öneriler sunularak çalışma sonuçlandırılmıştır. Anahtar Kelimeler Sürdürülebilirlik, Sürdürülebilir Konut Tasarımı, TOKİ, Çevresel Veriler, Sürdürülebilir Tasarım Kriterleri
Özet (Çeviri)
Sustainability has emerged as a fundamental conceptual framework for developing effective and long-term solutions to today's complex and multidimensional global problems. It serves as a guiding approach in addressing environmental, economic, and social crises on a global scale. In particular, multifaceted issues such as climate change, the depletion of energy resources, water scarcity, and rapid urbanization necessitate the development of innovative and sustainable solutions in the construction and housing sectors.In this context, the integration of sustainability principles into construction processes has brought about a significant transformation in the field of architecture. Sustainable architecture has become a prominent approach that aims to minimize environmental impacts while ensuring long-term livability. This architectural approach encompasses fundamental elements such as environmentally responsible material selection, energy efficiency, conservation of natural resources, and the provision of user comfort.Sustainable housing design is developed by adopting and applying these core principles. The basic principles of sustainable housing design include resource efficiency, reduction of environmental impact, and social harmony. Designed with the goal of enhancing people's quality of life, these projects aim to preserve the ecological structure by considering local climate conditions, natural resources, and social dynamics. Moreover, the selection of sustainable materials and the integration of energy-efficient systems support the effort to reduce the environmental footprint of housing projects, thereby concretizing the goal of leaving a more livable environment for future generations. In this regard, the practices of TOKİ (Housing Development Administration of Turkey) emerge as a significant factor influencing the housing production process in our country. TOKİ not only promotes the production of social housing but also develops approaches based on environmental sustainability. The implementation of these principles in TOKİ projects has become a priority issue in ensuring a balanced relationship between economic accessibility and environmental benefits. This study examines in depth the interaction between sustainable housing design and TOKİ practices. The implementation of sustainability principles during both the renovation of existing structures and the development of new projects offers an important opportunity not only to improve the environmental performance of housing but also to enhance social participation and solidarity strategies. In this respect, sustainable housing design broadens our perspective and becomes a key area for building a sustainable future. In terms of both improving the existing housing stock and planning new development projects, the role of TOKİ holds particular importance in this context. This study consists of five main chapters. The first chapter outlines the purpose, scope, and methodology of the study, thus establishing the general framework of the research. In the second chapter, the concept of sustainability is examined in detail, including its social, economic, and ecological dimensions. The relationship between sustainability and architecture is also discussed, and the principles of sustainable design are explained. Based on these principles, the relationship between sustainable housing design and mass housing design is evaluated.In the third chapter, the effects of environmental data on housing design are analyzed. In this context, land and climate data are reviewed; within the framework of sustainable design strategies, the importance of building envelope, formal features, material selection, use of renewable energy sources, spatial organization, plumbing, and circulation systems is emphasized.The fourth chapter includes a case study evaluating TOKİ housing located in the Gödene region of the Meram district in Konya province within the framework of sustainability criteria identified in the literature. The evaluation covers aspects such as the relationship with topography in terms of land data, building orientation, and preservation of vegetation. Additionally, climate data, building envelope, formal characteristics, material selection, use of renewable energy, spatial organization, plumbing, and circulation systems are analyzed according to the established criteria.Finally, in the fifth chapter, a general evaluation is made based on the findings, and the study is concluded with recommendations derived from the research results. Keywords Sustainability, Sustainable Housing Design, TOKİ, Environmental Data, Sustainable Design Criteria