Fatigue life estimation of tuned vibration absorbers with response estimation method
Ayarlanmış titreşim emicilerin operasyonel cevaplarının tahmini metodu ile yorulma ömrü tahmini
  1. Tez No: 746977
  2. Yazar: YUNUS YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN OSMAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ayarlı Titreşim Soğurucular, titreşimli bir sistemden herhangi bir istenmeyen titreşimin giderilmesi gereken uygulamalarda tasarlanmış ve kullanılmaktadır. Bu amaca ulaşmak için TVA'ların belirli bir frekansta kendi başına titreşim enerjisini absorbe edecek şekilde tasarlanması gerekir. Enerji ana sistemden TVA'ya emildiği için bu enerji TVA'da yüksek titreşim seviyelerine neden olacaktır. TVA'da meydana gelen aşırı titreşim nedeniyle, titreşimsel yorulma ömrü TVA tasarımı için bir endişe kaynağıdır. TVA'nın tasarım aşamasında titreşimsel yorulma ömrü testleri veya analizleri yapılabilir. Ancak, boyutu veya karmaşıklığı nedeniyle test edilmesi veya analiz edilmesi kolay olmayan sistemler için, TVA'nın tasarım aşamasında yorulma ömrünün hesaplanmasını veya test edilmesini kolaylaştırmak için yanıt tahmin yöntemlerine ihtiyaç vardır. Bu tepki tahmin yöntemleri, TVA'nın tepkisini ana yapıya bağlıymış gibi hesaplamak için kullanılır. TVA'nın yanıtı tahminden elde edilebildiğinden, tahmin edilen yanıtla yorulma ömrü analizi veya testler yapılabilir. Yanıt tahmin yöntemi ile hesaplama veya test süresinden zaman kazanılır. Tez çalışmalarında yorulma ömrü analizi ve testleri için tepki tahmin yöntemi değerlendirilmiştir. Tez çalışmasının ilk kısmı olarak temel bir yapı için iki tip TVA tasarlanmıştır. Bu iki tip konsol kiriş tipi TVA ve sarmal yay ve kütle tipi TVA'dır. TVA'ları tasarlamak için hem ana yapı hem de TVA'lar için modal analizler yapılmıştır. TVA'ların tasarımı tamamlandığında, tez çalışmasının bir sonraki adımı, ana yapı olan tüm yapının TVA ile ve sadece TVA'nın tepki tahmin yöntemi kullanılarak yorulma ömrü tahmin analizlerinin yapılmasıdır. TVA'nın yorulma ömrünü tahmin etmek için yanıt tahmin yönteminin etkinliği, analiz sonuçları kullanılarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca, konsol kiriş tipi TVA için yorulma ömrü testleri yapılmıştır. Tepki tahmin yöntemi ve tüm yapı kullanılarak analizden elde edilen sonuçların değerlendirilmesi, analiz sonuçlarını gerçek hayat testi ile karşılaştırmak için test sonuçları ile karşılaştırılır. Bununla beraber, TVA'ların yorulma ömrünü tahmin etmede yanıt tahmin yönteminin etkinliği, analizler ve testler ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tuned Vibration Absorbers are designed and used in applications where any unwanted vibration is needed to be elimination from a vibrating system. In order to accomplish that goal TVAs are needed to be designed to absorb vibrational energy on its own at a specified frequency. Since the energy is absorbed from main system to the TVA, this energy will cause high vibration levels on the TVA. Due to the excessive vibration that occurs on the TVA, vibrational fatigue life is a concern for TVA design. Vibrational fatigue life tests or analyses can be carried out during design phase of the TVA. However, for the systems that are not easy to test or analyze because of its size or complexity, response estimation methods are required to ease calculation or testing of fatigue life of the TVA during design phase of it. Those response estimation methods are used to calculate response of the TVA as if it has attached to the main structure. Since the response of the TVA could be acquired from the estimation, fatigue life analysis or tests can be carried with the response that is estimated. Computational or testing time is saved with response estimation method. A previously developed response estimation method is evaluated and verified for fatigue life analysis and tests in this thesis. Two types of TVA have been designed for a basic structure as the first part of the thesis study. Those two types are cantilever beam type TVA and helical spring and mass type TVA. In order to design the TVAs modal analyses have been carried out for both main structure and TVAs. When design of the TVAs is finished, next step of the thesis study is to conduct fatigue life estimation analyses of whole structure that is main structure with TVA and only TVA with utilizing response estimation method. Effectiveness of response estimation method for estimating fatigue life of the TVA is compared by using analysis results. Furthermore, fatigue life experiments have been carried out for the beam type TVA design. Evaluation of the results that are acquired from analysis with utilization of response estimation method and whole structure are compared with the test results to compare analysis results with real life test. Hence, effectiveness of the response estimation method to estimate fatigue life of the TVAs is evaluated with analyses and tests.