Exploring the everyday cohabitations of humans and urban animals through the ecodocumentaries of Istanbul
İnsan ve kent hayvanlarının gündelik birlikte-yaşamlarının İstanbul ekobelgeselleri üzerinden incelenmesi
  1. Tez No: 747013
  2. Yazar: MEDİNE EZGİ ALTINÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez, İstanbul'un sokak hayvanları hakkında eko-belgesel türüne ait olan Taşkafa: Sokak Hikayeleri (2013), Kedi (2016) ve Stray (2020) adlı üç belgeseli incelemektedir. Eleştirel posthümanist ve yeni materyalist kavram ve konseptlerin—özellikle Donna Haraway'in“yoldaş türler,”“doğakültürler,”ve“Chthulusen”konseptleri ile Jane Bennett'in“canlı maddesi,”ve Rosi Braidotti'nin“göçebe ahlakı,”aynı zamanda Gilles Deleuze ve Félix Guattari'nin“hayvan-oluşu”—üzerinde durularak bu tezde, insan ve kent hayvanları ilişkileri ve etkileşimleri bağlamında seçilen belgesellerin anlatıları ve estetiği üzerine detaylı bir okuma uygulanmaktadır. Bu çalışma, seçilen kuramsal mercekler aracılığıyla, İstanbul'un kültürel ve tarihsel bağlamlarında insanların ve kentli kedi-köpeklerin özgün ve birbirine dolanmış yaşamlarının bu belgesellerde nasıl anlatıldığını, aynı zamanda görsel kültürde hayvanlara yönelik egemen insan bakışının nasıl ve ne ölçüde altüst edildiğini analiz eder. Bu tez, bu belgesellerin, kenti kompozit ve zoe-merkezli bir yer olarak tasvir edip, sokak hayvanlarını ortadan kaldırarak şehirleri insanlara mahremleştirmeye yönelik olan modernist dürtüye meydan okuduğu sonucuna varır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines three documentaries about street animals of Istanbul—Taşkafa: Stories of the Street (2013), Kedi (2016), Stray (2020)—belonging to the ecodocumentary genre. With particular emphasis on critical posthumanist and new materialist theories and concepts—especially Donna Haraway's“companion species,”“naturecultures,”and the“Chthulucene,”Jane Bennett's“vibrant matter,”Rosi Braidotti's“nomadic ethics,”as well as Gilles Deleuze and Félix Guattari's“becoming-animal”—it employs a close reading of the narratives and aesthetics of the chosen documentaries in terms of the human-urban animal relations and interactions depicted in them. Through the selected theoretical lenses, this study identifies the ways in which the distinctive and entangled lives of humans and urban felines-canines are played out in the cultural and historical contexts of Istanbul, as well as how and to what extent the dominant human gaze towards animals in visual culture is subverted in these documentaries. This thesis concludes that the modernist urge to gentrify urban cities by removing the urban street animals has been challenged in these documentaries, by portraying Istanbul as a composite zoe-centered terrain.