Explorıng the desıgn capacıty of ındustrıal areas to support everyday work lıfe: Yhe case of ostim
Endüstriyel alanların günlük çalışma hayatını desteklemek için tasarım kapasitesinin araştırılması: Ostim örneği
  1. Tez No: 989662
  2. Yazar: MELTEM AYKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
Özet
Tarih boyunca endüstrinin dönüşümü, endüstriyel alanların mekânsal yapılanmasını sürekli olarak yeniden şekillendirmiş ve insanlar, üretim ve mekân arasındaki ilişkileri yeniden tanımlamıştır. Özellikle bilgi ve iletişim teknolojileri ile yapay zekâ alanındaki son gelişmeler, üretim süreçlerini, mekânsal dinamikleri ve insan deneyimlerini daha da yeniden şekillendirmektedir. Ancak, tasarlanan endüstriyel ortamlardaki gündelik iş hayatı pratikleri ve yaşanmış deneyimler, kentsel tasarım literatüründe büyük ölçüde yeterince araştırılmamıştır. Kentsel ekonomilerin ve hizmetlerin hayati bileşenleri olan sanayi bölgeleri, yalnızca üretim merkezleri değil, aynı zamanda mekân, insan ve emek arasındaki etkileşimin görünür ve dönüştürücü hale geldiği kilit ortamlardır. Bu araştırma, gündelik iş hayatının bu ortamlarda nasıl ortaya çıktığını inceleyerek, endüstriyel alanları insan etkileşimleri aracılığıyla yaşanmış ve müzakere edilmiş olarak yorumlamaktadır. Çalışma, Ankara'da eğitim, teknoloji ve küçük ölçekli üretimi yoğun bir kentsel doku içinde entegre eden karma üretimli bir organize sanayi bölgesi olan OSTİM'e odaklanmaktadır. Keşifsel bir araştırma yaklaşımı kullanan araştırma, anketleri, görüşmeleri ve katılımcı gözlemi bir araya getirmektedir. Veriler, çoklu regresyon analizi, içerik analizi ve morfolojik analiz de dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle analiz edilmiştir. Çalışma, endüstriyel kentsel ortamlardaki kullanıcı tercihlerine ve ihtiyaçlarına yanıt verecek ve bu fiziksel alanları ve katma değerlerini gelecekteki endüstriyel bölgelerin gelişimine yön verecek tasarım girdileri olarak değerlendirecek önerilerle sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The transformation of industry throughout history has continuously reshaped the spatial configuration of industrial areas, redefining the relationships between people, production, and space. Recent advances—particularly in information and communication technologies and artificial intelligence—are further reshaping production processes, spatial dynamics, and human experiences. Yet, the everyday work life practices and lived experiences within the designed industrial environments remain underexplored in urban design literature. Industrial zones, as vital components of urban economies and services, are not only centers of production but also key environments where the interplay between space, people, and labor becomes visible and transformative. This research explores how everyday work life unfolds within these environments, interpreting industrial spaces as lived and negotiated through human interactions.The study focuses on OSTİM, a mixed-production organized industrial zone in Ankara that integrates education, technology, and small-scale manufacturing within a dense urban fabric. Employing an exploratory research approach, it combines surveys, interviews, and participatory observation. Data is analyzed through multiple methods, including multiple regression analysis, content analysis, and morphological analysis. The study concludes with recommendations to respond to user preferences and needs within industrial urban environments, and to leverage these physical spaces and their added value as design inputs to guide the development of future industrial zones.