Sınıf öğretmenliği adaylarının FeTeMM farkındalıkları ile matematik öğretimine yönelik pedagojik gelişim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between STEM awareness and the levels of pedagogical development for mathematics teaching of class teacher candidates
  1. Tez No: 747014
  2. Yazar: ALİŞİR ARIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
FeTeMM uygulamaları ve uygulanabilirliği her geçen gün artan çağın gereksinimlerini karşılayan bir yöntem bir model olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu uygulamaları hayata geçiren öğretmenler ve de öğretmen adayları için uygulamaların kullanışlılığını artırmak, farkındalığına varmak ve de öğrencilerinde yansımalarını görebilmek önem arz etmektedir. Bu farkındalığa yönelik bir çalışmanın olmaması ve gerçekleştirilecek böyle bir çalışma ile hem alanyazına katkı sağlayacağının düşünülmesi hem de ileriki araştırmalara yol göstereceği düşünülürmüş tür. Araştırmanın problem durumu“Sınıf öğretmenliği adaylarının FeTeMM Farkındalıkları ile Pedagojik Gelişimleri alt boyutlarından aldıkları puanlar arasında çeşitli değişkenlere (cinsiyet, mezun olduğu okul, okuduğu sınıf düzeyi) göre anlamlı farklılık var mıdır?”olacak şekilde belirlenmiştir. Bu araştırmada evrenin nicel olarak betimlenmesinin sağlanması amaçlandığı için nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmaya 187 sınıf öğretmen adayı dâhil edilmiştir. Veriler“FeTeMM Farkındalık Ölçeği”ve“Matematiğe Yönelik Pedagojik Gelişim Ölçeği”ile toplanmıştır. Veri analizinde ölçekler aracılığıyla toplanan nicel veriler, SPSS 21 kullanılarak analiz edilmiştir. Alt problemlerde bağımsız gruplar için t-testi ve Kruskall Wallis H testi ve Pearson momentler çarpımı korelasyon sonuçları bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda, sınıf öğretmenliği adaylarının pedagojik gelişim düzeylerinin cinsiyete, sınıf düzeyine ve aile aylık gelir düzeyine göre anlamlı bir fark göstermediği belirlenmiştir. Sınıf öğretmenliği adaylarının FeTeMM farkındalıklarının cinsiyete göre farklılaştığı görülmüştür. Yapılan analiz sonucunda kadın sınıf öğretmen adaylarının ortalamasının erkek sınıf öğretmen adaylarının ortalamasından yüksek olduğu belirlenmiştir. FeTeMM farkındalıklarının sınıf düzeyine ve aile aylık gelir düzeylerine göre ise anlamlı bir farklılaşma tespit edilmemiştir. Bir diğer ulaşılan sonuç ise etkili matematik öğretimi puanları ile eleştirel düşünme ve öğrenme ortamını düzenleme, matematik programına ilişkin düzenlemeler, matematik programının temel aldığı yaklaşımlar alt boyutları arasında pozitif güçlü ilişki tespit edildiği yönündedir. Yani pedagojik gelişim düzeyi yüksek olan öğretmen adaylarının olumlu FeTeMM farkındalığına sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
STEM applications and applicability are increasing day by day, a method that meets the requirements of the age emerges as a model. It is important for teachers and teacher candidates who implement these applications to increase the usefulness of the applications, to be aware of them and to see their reflections on their students. It is thought that there is no study for this awareness and that such a study will contribute to the literature and will guide further research. The problem situation of the research is“Is there a significant difference between the scores of primary school teacher candidates in STEM Awareness and Pedagogical Development sub-dimensions, according to various variables (gender, school from which they graduated, grade level they attend)?”determined to be. In this study, the scanning model, which is one of the quantitative research methods, was used because it was aimed to provide a quantitative description of the universe. 187 classroom teacher candidates were included in the study. Data were collected with the“STEM Awareness Scale”and“Pedagogical Development Scale”. Quantitative data collected through scales in data analysis were analyzed using SPSS 21. In sub-problems, t-test and Kruskall Wallis H test and Pearson product-moment correlation results were found for independent groups. The findings of the study determined that the pedagogical development levels of primary school teacher candidates did not show a significant difference according to gender, class level and family monthly income. It is observed that STEM awareness of primary school teacher candidates differs according to gender. As a result of the analysis, it was determined that the average of female classroom teacher candidates was higher than the average of male classroom teacher candidates. There was no significant difference in STEM awareness according to class level and family monthly income levels. Another result is that there is a strong positive relationship between the scores of effective mathematics teaching and the regulation of critical thinking and learning environment, regulations regarding the mathematics program, and the approaches on which the mathematics program is based. In other words, it can be said that pre-service teachers with a high level of pedagogical development have positive STEM awareness.