Spontaneity and urban design: Exploring everyday life practices and the formation of lived space in yüksel street
Kendiliğindenlik ve kentsel tasarım: Yüksel caddesinde gündelik hayat pratiklerinin ve yaşanan mekan formunun incelenmesi
  1. Tez No: 995572
  2. Yazar: DUYGU CİHANGER MEDEIROS RIBEIRO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PIETER UYTTENHOVE, PROF. DR. HÜSEYİN ÇAĞATAY KESKİNOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ghent Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehircilik Ana Bilim Dalı
Özet
Kentler yalnızca şehir plancıları tarafından değil, aynı zamanda içinde yaşayan insanların gündelik eylemleriyle şekillenir. Bu araştırma, kendiliğinden, yani planlanmamış ve çoğu zaman fark edilmeyen mekân kullanımlarının, tasarlanmış çevreleri yaşanan mekânlara dönüştürmede nasıl önemli bir rol oynadığını inceler. Ankara'daki Yüksel Caddesi'ne odaklanan çalışma, etnografik gözlem ile mekânsal analizi bir araya getirerek insanların kentsel mekânları zaman içinde nasıl dönüştürdüğünü ve anlamlandırdığını ortaya koyar. Kendiliğindenlik ile planlamanın karşıt değil, gündelik pratikler aracılığıyla tasarım ile yaşam deneyimini birbirine bağlayan bir sürekliliğin parçaları olduğunu savunur. Yaşanan mekân kavramını insan odaklı bir yaklaşımla yeniden ele alan bu araştırma, küçük ölçekli gündelik etkileşimlerin daha kapsayıcı ve canlı kentler oluşturmada nasıl etkili olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
Cities are not only shaped by planners but also by the everyday actions of the people. This research explores how spontaneity, meaning unplanned and often subtle uses of space, plays a key role in turning designed environments into lived places. Focusing on Yüksel Street in Ankara, the study combines ethnographic observation with spatial analysis to understand how people adapt, transform, and give meaning to urban spaces over time. It argues that spontaneity and planning are not opposites but part of a continuum where everyday practices connect design and lived experience. By redefining lived space from a human centered perspective, the research shows how small scale everyday interactions help create more inclusive and vibrant cities.