A look at nuclear terrorism: An assessment of the fourth wave of nuclear deterrence theory
Nükleer terörizme bir bakış: Nükleer caydırıcılık teorisinin dördüncü dalgası üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 747019
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİZA GHEORGHE, DR. ÖĞR. ÜYESİ EFE TOKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
El Kaide'nin daha önce benzeri görülmemiş 11 Eylül saldırılarıyla birlikte, saldırgan devlet dışı aktörler, geri dönülmez bir şekilde stratejik çalışmaların alanına girdiler. O zamandan beri, caydırıcılık araştırmalarının dördüncü dalgasının bir parçası olarak yürütülen artan sayıda çalışmalar, bu aktörlerin caydırılmasındaki başarı olasılığı konusunda farklı görüşlere sahipler. Bu tezde, nükleer terör tehdidine karşı nükleer caydırıcılık üzerine bireysel düzeyde analiz içeren ampirik bir çalışma yürüterek bu literatüre katkıda bulunmayı hedefliyorum. Önceki araştırmalardan ödünç alarak, caydırıcılığı bir kriz sırasında saldırganın bir saldırı başlatma istekliliği ile ölçüyorum ve aktör tipinin bu isteklilik üzerindeki etkisini araştırıyorum. Ayrıca, bu etkiyi açıklayabilecek, aktörün konumu, ideolojisi ve örgütsel özellikleriyle ilgili üç aracı faktör belirledim. Üniversite öğrencileri arasında çevrimiçi olarak yürütülen bir anket deney tasarımından yararlanarak yeni veriler topladım. Bu verileri sıralı lojistik regresyon ve dağılım analizi yapmak için kullandım. Sıralı logit modelinden elde edilen sonuçlar, aktör tipi ile caydırıcılık başarısı arasında bir ilişki kurmak için gereken istatistiksel anlam düzeylerini karşılamamaktadır. Ancak dağılım analizinin sonuçları aracı faktörlerin nükleer silah kullanımı üzerindeki etkisini çoğunlukla destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Along with the unprecedented attacks of September 11 by al-Qaeda, violent non-state actors entered the realm of strategic studies irreversibly. Since then, a growing number of studies conducted as a part of the fourth wave of deterrence research had differentiating opinions on the prospect of success in deterring these actors. In this thesis, I aim to contribute to this literature by conducting an empirical study with an individual level of analysis on nuclear deterrence against the nuclear terrorism threat. Borrowing from previous research, I measure deterrence by the willingness of the aggressor to initiate an attack during a crisis and investigate the impact of actor type on this willingness. I also identify three mediating factors related to the location, ideology, and organizational characteristics of the actor type that can be accounted for this impact. Utilizing a survey experiment design conducted online among university students, I gathered novel data. I used this data to conduct ordered logistic regression and distribution analysis. Results from the ordered logit model do not meet conventional levels of significance to establish an association between actor type and deterrence success. However, the results of the distribution analysis mostly support the effect of mediating factors on the use of nuclear weapons.