İl milli eğitim müdürlerinin yönetsel yeterlik düzeyleri ile ilin eğitimsel gelişimi arasındaki ilişkinin analizi
Analysis of the relationship between the administrative competence levels of the provincial directors of national education and the educational development of the province
- Tez No: 747034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
İl milli eğitim müdürlerinin yönetsel yeterlik düzeyi ile ilin eğitimsel gelişimi arasında bir ilişkinin olup-olmadığını çeşitli değişkenler açısından incelemeyi amaçlayan bu çalışma, açıklayıcı karma desenle tasarlanmıştır. Araştırmada hem nitel hem de nicel veri toplama ve analiz sürecini içeren betimsel yöntem kullanılmıştır. Çalışma, maksimum çeşitlilik ve ölçüt örnekleme yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Türkiye'de her bir bölgeyi temsil edecek 10 ilde görev yapmakta olan il milli eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri ve okul müdürleri olmak üzere toplam 1034 yönetici örneklemi üzerinden yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen“Eğitimsel Gelişim Ölçeği”ile Aksoy (2012) tarafından geliştirilen“Yönetsel Yeterlik Ölçeği”ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre il milli eğitim müdürlerinin yönetsel yeterlikleri, hem genel toplamda hem de bütün boyutlarda“orta”düzeyde bulunurken;“insancıl yeterlik”yönleri, çok küçük farkla“kavramsal”ve“teknik”yeterliğe göre daha güçlü bulunmuştur. Katılımcılar, il milli eğitim müdürlerinin ilin eğitimsel gelişimine katkısını;“katkı sağladı”düzeyinde değerlendirmişlerdir. Araştırmanın sonunda, il milli eğitim müdürlerinin yönetsel yeterlik düzeyi ile ilin eğitimsel gelişimi arasında hem genel toplamda hem de boyutlar bazında pozitif yönlü, anlamlı ve“yüksek”düzeyde bir ilişkinin olduğu, yönetsel yeterliğin eğitimsel gelişimin bir yordayıcısı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine whether there is a relationship between the administrative competence levels of provincial national education directors and the educational development of the province in terms of various variables. This research was conducted with an explanatory mixed design. The descriptive method, which includes both qualitative and quantitative data collection and analysis processes, was used in the research. The study was carried out with maximum variation and criterion sampling methods. The research was conducted on a sample of 1034 administrators, including provincial national education directors, district national education directors, branch managers and school principals, who are working in 10 provinces representing each region in Turkey. The data of the research were collected with the“Educational Development Scale”developed by the researcher, the“Administrative Competence Scale”developed by Aksoy (2012) and a semi-structured interview form. The findings show that the managerial competencies of the provincial national education directors are at“moderate”level both in general and in all dimensions. The“humanistic competence”aspects were found to be stronger than the“conceptual”and“technical”competences by a very small margin. The contribution of provincial national education directors to the educational development of the province were evaluated at the level of“contributed”by the participants. At the end of the study, it was revealed that there is a positive, significant and“high”level of relationship between the administrative competence levels of the provincial national education directors and the educational development of the province, both in general and in terms of dimensions, and that administrative competence is a predictor of educational development.