Effect of gene methylation status on schizophrenia
Gen metilasyon durumlarının şizofreniye etkisi
  1. Tez No: 747035
  2. Yazar: EZGİ KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Şizofreni, genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı beyin gelişimindeki bozuklukların neden olduğu nöropsikiyatrik bir hastalıktır. Nörobiyolojik, klinik ve genetik çalışmalara rağmen iki ana etiyolojik faktörün etkileşimleri ve patojenik mekanizmaları tam olarak anlaşılamamıştır. Hastalığın gelişiminde genetik faktörlerin tek başına önemli bir etkisi olmasına rağmen, şizofrenide rol oynayan genler üzerinde çevresel faktörlerin etkisinin bulunması hastalığın risk faktörlerini açıklayabilir. Bu nedenle çalışmalar genetik faktörlerin ve çevresel faktörlerin şizofreni gelişimindeki etkilerine odaklanmıştır. Çevresel faktörlerin epigenetik mekanizmalar yoluyla gen ekspresyonunda değişikliklere neden olabileceğinden, nöronal regülasyonda yer alan gen ekspresyon ağlarını değiştirdiği düşünülmektedir. Genler, gametogenez ve embriyogenez sırasında veya sonrasında çevresel faktörlere yanıt olarak epigenetik olarak etkinleştirilir veya susturulur. Genel olarak, gen promotörleri üzerindeki DNA dizisindeki 5'sitosinin metilasyonu, transkripsiyon faktörlerinin bağlanmasını önler ve gen ekspresyonunu azaltır. Bu doğrultuda yürütülen çalışmalar, aday gen promotörlerinde DNA metilasyonundaki değişiklikleri inceleyen hem ölüm sonrası insan beyni hem de periferik kan örneklerinin sonuçlarını doğrulamaktadır. Bu amaçla, son zamanlarda glutamat regülasyonu ile ilişkilendirilen ve şizofrenide patolojik sinaptik plastisiteye katkıda bulunan Matrix metalloproteinaz-9'un (MMP-9) DNA metilasyon paternindeki farklılıklar araştırıldı. 40 şizofreni hastasından ve 32 sağlıklı numuneden alınan periferik kan hücrelerinde CpG7-1, CpG7-2, CpG7-3, CpG7-4, CpG7-5 pozisyonlarında MMP9'un DNA metilasyonunu belirlemek için pyrosekanslama yöntemi kullanıldı. MMP-9 metilasyon değişiklikleri, sağlıklı kontrollerin ortalama MMP-9 metilasyonu ile karşılaştırıldı. CpG7-3, CpG7-4, CpG7-5 pozisyonunda ve ortalama metilasyon modelinde önemli farklılıklar bulundu.
Özet (Çeviri)
Schizophrenia is a neuropsychiatric disorder caused by disease in brain development in which genetic and environmental factors play a role. Despite neurobiological, clinical and genetic studies, the interactions and pathogenic mechanisms of the two main etiological factors are not fully understood. Although genetic factors alone have an important effect on the development of the disease, the presence of environmental factors on the genes that play a role in schizophrenia may explain the risk factors of the disease. Therefore, studies have focused on the effects of genetic and environmental factors on the development of schizophrenia. As environmental factors can cause changes in gene expression through epigenetic mechanisms, it is thought to alter gene expression networks involved in neuronal regulation. Genes are epigenetically activated or silenced in response to environmental factors during or after gametogenesis and embryogenesis. In general, methylation of 5'cytosine in the DNA sequence on gene promoters prevents binding of transcription factors and reduces gene expression. Studies conducted in this direction confirm the results of both postmortem human brain and peripheral blood samples examining changes in DNA methylation in candidate gene promoters. For this purpose, differences in DNA methylation pattern of Matrix metalloproteinase-9 (MMP-9), which has recently been associated with glutamate regulation and contribute to pathological synaptic plasticity in schizophrenia, were investigated. Pyro-sequencing method was used to determine DNA methylation of MMP-9 at positions CpG7-1, CpG7-2, CpG7-3, CpG7-4, CpG7-5 in peripheral blood cells from 40 schizophrenic patients and 32 healthy samples. MMP-9 methylation changes were compared with the mean MMP-9 methylation of healthy subjects. Significant differences were found in the position of CpG7-3, CpG7-4, CpG7-5 and the mean methylation pattern.