Bir Cumhuriyet mirası olarak Ereğli Sümerbank kampüsünün morfolojik açıdan okunması
  1. Tez No: 747084
  2. Yazar: BAHADIR KOCADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, Sümerbank Kampüs Alanının ilk kurulduğu zamanlarda kentin cazibe ve odak noktası, sosyokültürel yaşam alanı ve kentin yerleşim alanı dışarısında kurulmasına rağmen merkezi bir konuma gelen ve bu özellikleri ile yerleşim alanlarını etrafına çeken günümüzde artık tamamen harabe ve kullanılamaz halde bulunan Sümerbank Kampüs Alanında yaşanan değişimin morfolojik açıdan irdelenmesi hedeflenmiştir. İnsanın toplumsal yaşamı ve eylemlerine duyarlı bir kentsel biçimlenme için eski ve yeni mekânsal karakteristiğe ilişkin morfolojik analizlerin yapılmasıyla kentsel morfoloji kavramı ve yaklaşımının bir planlama ve kentsel tasarım aracı olarak ele alınması istenmiştir. Sonuç olarak zaman içerisinde Ereğli Sümerbank Kampüs alanındaki değişimin ve kırılma noktalarının neler olduğunu kentsel morfoloji yaklaşımı içerisinde inceleyerek morfolojik bakış açısı ile alanın okunması istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the attraction and focal point of the city, socio-cultural living area and the change experienced in the Sümerbank Campus Area, which was now completely ruined and unusable today, which had a central location and attracted residential areas with these features, despite the fact that it was established outside the city's residential area when the Sümerbank Campus Area was first established. morphologically examined. For an urban formation that is sensitive to human social life and actions, it is desired to consider the concept and approach of urban morphology as a planning and urban design tool by making morphological analyzes of old and new spatial characteristics. As a result, it was asked to read the area from a morphological point of view by examining the changes and breaking points in the Ereğli Sümerbank Campus area over time, within the urban morphology approach.