Metinler aracılığı ile değerler eğitimi üzerine bir araştırma: Kızlara Mahsus Kıraat Muallimi
A research on values education through texts: Girls' Kiraat Teacher
  1. Tez No: 747085
  2. Yazar: ASLI EREN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN SİS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
Bu çalışmada, 1329 (1911) yılında inas rüştiye mekteplerinde için Ebu'l-Muammer Fuad tarafından hazırlanmış olan“Kızlara Mahsus Kıraat Muallimi”adlı kitabın ulaşılan 4 ve 5. cildinin değerler eğitimi açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Kitaplar, sadece bilgi aktarmaktan ziyade bireylere yaşamı boyunca kullanabileceği bilgi ve becerileri kazandırmayı amaçlayan, eğitimi hayattan kopuk görmeyen eserlerdir. Bu kitaplar incelenerek II. Meşrutiyet Dönemi değer eğitimi anlayışı hakkında bilgi edinip değerler eğitiminin tarihsel gelişimini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırma metinlere dayandığı için nitel araştırma desenlerinden biri olan temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise içerik analizine başvurulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre en sık karşılaşılan değerlerin sırasıyla ahlâk, sağlık, temizlik ve dostluk olduğu görülmüştür. İnas rüştiye mekteplerinde kullanılmak üzere hazırlanmış olan kitaplardaki metinlerin Türkçe derslerinde değer aktarımı için kullanılabileceği ve çalışmanın bundan sonra yapılacak araştırmalara yön gösterebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the 4th and 5th volumes of the book“Kızlara Mahsus Kıraat Muallimi”, which was prepared by Ebu'l-Muammer Fuad for inas high school in 1329 (1911), in terms of values education. Books are works that aim to provide individuals with the knowledge and skills that they can use throughout their lives, rather than just transferring information, and do not see education as disconnected from life. By examining these books, it is aimed to obtain information about the understanding of values education in the Second Constitutional Period and to determine the historical development of values education. Since the research is based on texts, the basic qualitative research design, which is one of the qualitative research designs, was used. Content analysis was used in the analysis of the data. According to the findings obtained from the research, it has been seen that the most frequently encountered values are morality, health, cleanliness and friendship, respectively. It has been concluded that the texts in the books prepared for use in İnas high school can be used for value transfer in Turkish lessons and that the study can guide future research.