Z kuşağının toplumsal cinsiyet algılarının bireysel kariyer planlamaları üzerine etkisi
The effect of generation Z gender perceptions on individual career planning
- Tez No: 747094
- Danışmanlar: PROF. DR. LUTFİYE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın temel amacı öncelikle hızla değişen dünyanın ve teknolojinin içine doğmuş ve iş dünyasına yeni girmeye başlayan Z kuşağının toplumsal cinsiyet algısı toplumsal cinsiyet algılarının bireysel kariyer planlamaları üzerinde etkisi olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma evrenini Malatya İnönü Üniversitesinde kayıtlı Z kuşağı öğrencileri oluşturmaktadır, bu kapsamda 400 öğrenci araştırmaya katılmış, 4 öğrencinin hatalı cevap vermesi nedeniyle toplam 396 öğrencinin verdikleri cevaplar incelemeye tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen veri incelendiğinde, katılımcıların toplumsal cinsiyet algılarının geleneksel cinsiyet algısına yakın olduğu belirlenmiştir. Toplumsal cinsiyet algısı ile bireysel kariyer planlaması arasındaki ilişkileri belirlemek için korelasyon analizi yapılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda, toplumsal cinsiyet algısı ile bireysel kariyer planlaması arasında düşük düzeyde anlamlı ilişkiler tespit edilmiş sadece toplumsal cinsiyet algısı ile plan oluşturma boyutu arasında yüksek düzeyde anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Toplumsal cinsiyet algısının bireysel kariyer planlaması üzerine etkisini ortaya çıkarmak için yol analizi yapılmıştır. Yol analizi sonucunda, toplumsal cinsiyet algısının bireysel kariyer planlaması ve boyutları üzerinde anlamlı bir düzeyde etkisi olduğu belirlenmiştir. Korelasyon analizi sonucuna benzer şekilde toplumsal cinsiyet algısının plan oluşturma boyutu üzerinde yüksek düzeyde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is primarily to reveal whether the gender perceptions of the Z generation, who were born into the rapidly changing world and technology and have just started to enter the business world, have an effect on individual career planning. In this study, survey technique was used from quantitative research methods. The research universe consists of Generation Z students enrolled at Malatya İnönü University. In this context, 400 students participated in the research, and the answers of a total of 396 students were subjected to examination due to the incorrect answers of 4 students. When the data obtained as a result of the research were examined, it was determined that the gender perceptions of the participants were close to the traditional gender perception. Correlation analysis was performed to determine the relationship between gender perception and individual career planning. As a result of the correlation analysis, low level significant relationships were found between gender perception and individual career planning, and only high significant relationships were found between gender perception and the plan creation sub-dimension. Path analysis was performed to reveal the effect of gender perception on individual career planning. As a result of the path analysis, it was determined that gender perception had a significant impact on individual career planning and dimensions. Similar to the results of correlation analysis, it was found that gender perception had a high level of effect on the dimension of plan creation.