Ev programı verilen fizik tedavi hastalarının çevrimiçi bir uygulama ile takibi
Follow-up of physical therapy patients given home program with an online application
  1. Tez No: 747125
  2. Yazar: BİNNAZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyolojik Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; ev egzersiz programı verilen hastaları çevrimiçi bir programla takip ederek, takip edilmeyen hastalara göre egzersizlere bağlılığını araştırmaktır. Ayrıca çevrimiçi bir uygulamayla takip edilmenin hastalar üzerinde ev programlarına uyum konusunda pozitif etki oluşturup oluşturmadığını araştırmaktır. Ev egzersiz programı birçok kas iskelet sistemi problemlerinde tedavinin önemli bir parçasıdır. Fizyoterapist tarafından kişinin şikayetleri belirlendikten sonra o kişiye özgü olarak tasarlanır ve yüz yüze kişiye egzersizleri anlatılır. Bu egzersizler daha sonra bir broşür üzerinden işaretlenerek kişiye verilir. Bu şekilde verilen programda kişinin kendi kendine sorumluluk alması ve tedavi programını takip etmesi beklenir. Ev egzersiz programına bağlı kalmamak birçok faktörle ilişkili olabilir, bunlar; düşük motivasyon, ağrı, öz yeterlilik zayıflığı, egzersiz geçmişinin olmaması ya da zayıf olması, sosyal destek azlığı olabilir. Bugüne kadar birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen ev egzersiz programları ve bu programlarla hastaların egzersizlerine bağlılığını nasıl etkilediğine dair yeterince etkili kanıtlar bulunmamaktadır. Bu çalışmada iki farklı anket hazırlanmıştır. Bu anketler ev egzersiz programı verilmiş ve 4 hafta boyunca WhatsApp üzerinden takip edilen hastalarla yine ev egzersiz programı verilmiş ve 4 hafta boyunca takip edilmeden egzersizlerini yapması istenilen hastalara uygulanmıştır. Bu çalışmada takipli grup toplam 41 takipsiz 27 vardır. Bu hastalara 4 haftalık süre sonunda 14 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Çıkan sonuçlar karşılaştırıldığında, takipli hastaların egzersizlerine bağlılığı diğer gruba göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca takipli hastaların egzersize uyumu daha yüksek çıkmış, egzersizlerini yeterli bulmuş, tekrar hastane hizmetlerine ihtiyaçları olmadığını söylemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to follow the patients who were given an online home exercise program and to investigate the adherence to the exercises compared to the patients who were not followed up. In addition, we also investigate whether being followed with an online application has a positive effect on patients' compliance with home programs. Home exercise program is an important part of treatment for many musculoskeletal problems. After the person's complaints are determined by the physiotherapist, the exercises are designed specifically for that person and the exercises are explained to the person face to face. These exercises are then marked on a brochure and given to the patients. According to the program given in this way, the patients are expected to take responsibility for themselves and follow the treatment program. Not adherence to a home exercise program can be related to many factors, such as; low motivation, pain, poor self-efficacy, none or weak exercise history, and lack of social support. Although many studies have been conducted to date, there is not enough effective evidence about home exercise programs and how these programs affect patients' adherence to their exercises. Two different questionnaires were prepared in this study. These questionnaires were given a home exercise program and were given a home exercise program with the patients who were followed up on WhatsApp for 4 weeks, and were applied to the patients who were asked to do their exercises without being followed for 4 weeks. In this study, there were a total of 41 followed-up groups and 27 without follow-up. A questionnaire consisting of 14 questions was applied to these patients at the end of a 4-week period. When the results were compared, it was found that the adherence to the exercises of the patients with follow-up was higher than the other group. In addition, the patients with follow-up showed higher compliance with exercise, they found their exercises sufficient, and they said that they did not need a hospital again.