Dyslipidemia and hematological indices among patients with anemia and diabetes mellitus
Anemi ve diyabet mellitus hastalarında dislipidemi ve hematolojik endeksler
  1. Tez No: 747143
  2. Yazar: AHMED MOHAMMED JASIM AL-HRAISHAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHAKEEM ABDULRAHMAN KARİM AL-LAMI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Iraklı hastalarda anemi ve diabetes mellitusun lipid profilleri, hematolojik indeksler ve antropometrik ölçüm (yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi) düzeyine etkisini belirlemek için yapılan son çalışmalar, indekslerin değerlendirilmesi düzeyi ölçülerek yapılabilir. Laboratuvardaki hastalardan toplanan kan indekslerinin Bu çalışmada, Irak'ın Amara, Maysan, Irak'taki Al-Sadr Eğitim Hastanesi'nde o dönem için Anemi ve Diabetes mellituslu 120 hasta (erkek ve kadın) toplandı ve daha önceki klinik raporlar, klinik muayene ve laboratuvar incelemelerine göre hastalık teşhisi konuldu. Ocak (2022) ile Haziran (2022) arasında. Sonuçlar 40 sağlıklı kontrol (erkek ve kadın) ile karşılaştırıldı ve yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi açısından eşleştirildi. Sonuç olarak, biyokimyasal ve hematolojik değerlendirmelerin (lipid profili, glukoz, HbA1c, hemoglobin, hematokrit, trombositler, kırmızı kan hücresi, beyaz kan hücresi, ortalama hücre hacmi, nötrofil ve lenfosit) anlamlı yükselme gösterdiğini söyleyebiliriz (p≤0.05). -0.01) sağlıklı kontrol denekleri (erkek ve kadın) ile karşılaştırıldığında anemi ve diabetes mellituslu hastaların serumundaki seviyelerin miktarında. Bu sonuçlardan, hastalarda biyokimyasal ve hematolojik göstergelerin düzeylerinin değişmesinin ana nedeninin anemi ve diyabet olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Recent studies have related to detemine the impact of anemia and diabetes mellitus in Iraqi patients on the level of lipid profiles, hematological indices and anthropometric measurement(age, sex and body mass index), assessment of the indices can be carried out by measuring the level of blood indices that collected from patients in the laboratory. From January to June 2022, 120 patients (male and female) with anemia and diabetes mellitus were gathered and identified as having illness based on laboratory investigations, clinical examinations, and prior clinical reports, at Al-Sadr Teaching Hospital, Amara, Maysan, Iraq (2022). The results were compared to the results of 40 healthy control volunteers (male and female) who were matched for age, sex, and BMI. As a consequence, we may deduce that biochemical and hematological evaluations were performed (haematocrit, glucose, haemoglobin, platelets, lipid profile, red blood cell, neutrophil, white blood cell, mean cell volume, HbA1c and lymphocyte), Compared to healthy control participants, there was a substantial increase (p≤0.05-0.01) in the number of levels, in the serum of patients with anemia and diabetes mellitus (male and female). It is possible to draw the conclusion from these findings that diabetes and anemia are the primary factors responsible for changes in the levels of biochemical and hematological markers seen in patients.