Tip 2 diyabet hastalarında SGLT-2 inhibitörlerinin aritmojenik parametreler üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of SGLT-2 inhibitors on arythmogenic parameters in patients with Type 2 diabetes
- Tez No: 974947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADEM ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Güncel kılavuzlarda Sodyum-Glukoz Kotransporter-2 (SGLT-2) inhibitörü ilaçlar, glukoz kontrolünden bağımsız olarak Tip 2 diyabet hastalarında kardiovasküler hastalıkların risk azaltılmasında önerilen ana ilaç gruplarındandır. Ancak SGLT-2 inhibtörlerinin kardiyak aritmi üzerine olası etkileri henüz netlik kazanmamıştır. Çalışmamızda, birçok çalışmada aritojenik etkiyi göstermede etkileri kanıtlanmış RR, QT, QTc, Tp-e, Tp-e/QT ve Tp-e/QTc gibi elektrokardiyografi (EKG) paremetrelerini kullanarak SGLT-2 inhibitörü tedavisi öncesi ve sonrası değişimleri hesaplayarak, SGLT-2 inhibitörlerinin kardiyak artimi üzerine olası olumlu etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları polikliniğinde 27.06.2024-27.06.2025 tarihleri arasında Tip 2 diyabet tanısı ile ilk kez SGLT-2 inhibitörü ilaç tedavisi başlanan 18-65 yaş arası hastalar dahil edilerek yapılmıştır. Hastaların demografik özellikleri, ek hastalıkları ve kullandıkları ilaçlar kaydedildi; başlangıçta biyokimyasal testler, tam kan sayımı, HbA1c, lipid profili ve antropometrik ölçümler değerlendirildi. Tüm katılımcılardan EKG kayıtları alınarak RR, QT, QTc, Tp-e, Tp-e/QT ve Tp-e/QTc gibi EKG parametreleri ölçüldü. Aynı parametreler tedavi başlangıcından 6 ay sonra tekrarlandı. EKG'ler standart koşullarda tek bir hekim tarafından kaydedilip manuel olarak analiz edildi. Hastaların SGLT-2 inhibitörü tedavisi öncesi ve tedavi sonrası 6. ay değerleri arasında karşılaştırmalar yapıldı. Elde edilen verilerle istatistiksel analizler yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 32 kadın 35 erkek olmak üzere toplam 67 hasta dahil edildi. Tüm hastaların yaş ortalaması 58,15±10,61 yıldı. Tüm grupta komorbid hastalık oranı %89,4 olup, en sık dislipidemi (%74,6) ve hipertansiyon (%70,1) saptandı. Hastaların EKG parametrelerinde cinsiyete göre fark izlenmedi. SGLT-2 inhibitörü sonrası üre düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı (p=0,023). Açlık kan glukoz düzeyleri ile TPe/QTc oranı arasında anlamlı pozitif korelasyon saptadık (p=0,012). SGLT2-i tedavisi sonrası nötrofil ve eritrosit düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı artış gözlenmiştir (p=0,045 ve p=0,038). Tüm hasta grubunda RR, QT, QTc, Tp-e, Tp-e/QT ve Tp-e/QTc değerlerinde SGLT-2 inhibitörü tedavisi öncesi ve 6.ay kontrol değerleri karşılaştırmasında anlamlı farklılık bulunmadı. Sonuç: Bu çalışmada, Tip 2 diyabetli bireylerde SGLT2 inhibitörü tedavisi sonrası 6. ayda elektrokardiyografik parametreler, hematolojik ve biyokimyasal göstergeler üzerindeki etkileri değerlendirildi. SGLT2 inhibitörlerinin kardiyak repolarizasyon belirteçlerinde (QT, QTc, Tp-e, Tp-e/QT, Tp-e/QTc) anlamlı bir değişiklik oluşturmadığını gözledik. Gelecekte yapılacak daha kapsamlı, uzun süreli ve çok merkezli araştırmalarla SGLT2 inhibitörlerinin kardiyak elektriksel aktivite ve aritmojenik etkilerine etkilerinin daha net ortaya koyulacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: According to current guidelines, sodium-glucose cotransporter-2 (SGLT-2) inhibitors are among the main drug groups recommended for reducing the risk of cardiovascular diseases in patients with type 2 diabetes mellitus, independent of glucose control. However, the potential effects of SGLT-2 inhibitors on cardiac arrhythmias remain unclear. In this study, we aimed to investigate the possible favorable effects of SGLT-2 inhibitors on cardiac arrhythmia by evaluating the changes in electrocardiographic (ECG) parameters such as RR, QT, QTc, Tp-e, Tp-e/QT, and Tp-e/QTc, which have been proven in several studies to be useful indicators of arrhythmogenic risk. Materials and Methods: This study included patients aged 18–65 years who were newly prescribed SGLT-2 inhibitors for type 2 diabetes between June 27, 2024, and June 27, 2025, in the Department of Internal Medicine at Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital. Demographic data, comorbidities, and current medications were recorded. Baseline biochemical parameters, complete blood count, HbA1c, lipid profile, and anthropometric measurements were assessed. ECG recordings were obtained from all participants, and RR, QT, QTc, Tp-e, Tp-e/QT, and Tp-e/QTc parameters were manually measured under standard conditions by a single physician. The same parameters were re-evaluated after 6 months of SGLT-2 inhibitor therapy, and pre- and post-treatment values were statistically compared. Results: A total of 67 patients (32 females and 35 males) were included, with a mean age of 58.15 ± 10.61 years. The overall comorbidity rate was 89.4%, with dyslipidemia (74.6%) and hypertension (70.1%) being the most common. No significant gender differences were observed in ECG parameters. After SGLT-2 inhibitor therapy, a statistically significant increase was detected in blood urea levels (p = 0.023). A significant positive correlation was found between fasting blood glucose levels and the Tp-e/QTc ratio (p = 0.012). Neutrophil and erythrocyte counts showed a statistically significant increase following SGLT-2 inhibitor therapy (p = 0.045 and p = 0.038, respectively). No significant differences were found between baseline and 6-month measurements in RR, QT, QTc, Tp-e, Tp-e/QT, and Tp-e/QTc values. Conclusion: In this study, the effects of SGLT-2 inhibitor therapy on electrocardiographic, hematological, and biochemical parameters after 6 months were evaluated in patients with type 2 diabetes. We observed that SGLT-2 inhibitors did not produce significant changes in cardiac repolarization indices (QT, QTc, Tp-e, Tp-e/QT, Tp-e/QTc). Further large-scale, multicenter, and long-term studies are needed to better elucidate the potential effects of SGLT-2 inhibitors on cardiac electrical activity and arrhythmogenic risk.