Bazı laktik asit bakterilerinin antimikrobiyal peptit üretimlerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial peptide production of some lactic acid bacteria
  1. Tez No: 747176
  2. Yazar: HAFSA NESİBE AKSOY ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM OSMANAĞAOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN ÖNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Antimikrobiyal peptitler (AMP'ler), çeşitli mikroorganizmalar, bitkiler, böcekler ve memeli hücreleri tarafından üretilen doğal moleküllerdir. Zararlı mikroorganizmalar ile bilhassa klasik antibiyotiklere dirençli olanlar ile mücadele etmek için antimikrobiyaller olan AMP' lere olan ilgi son zamanlarda oldukça hız kazanmıştır. AMP' ler, yeni antimikrobiyal ajanların araştırılması için ilaçların tasarımında kalıplar şeklinde kullanılabilir. Laktik asit bakterileri AMP üretici mikroorganizmalar arasında yer almaktadır ve ürettikleri AMP' ler gıdaları kontaminasyondan korumak, gıda kalitesini ve güvenliğini artırmak ve antibiyotiklere dirençli patojen mikroorganizmalarla savaşmak için umut verici bir stratejidir. Bu çalışma kapsamında farklı kaynaklardan izole edilmiş 14 adet Laktik asit bakterisinin AMP üretim potansiyelleri 10 farklı indikatör bakteri yardımıyla araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Lactococcus lactis ve Enterococcus faecalis'in antimikrobiyal peptit üretim potansiyellerinin oldukça sınırlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Antimicrobial peptides (AMPs) are natural molecules produced by a variety of microorganisms, plants, insects and mammalian cells. The interest in AMPs, which are antimicrobials, has recently gained momentum in order to combat harmful microorganisms, especially those resistant to classical antibiotics. AMPs can be used as templates in the design of drugs to search for new antimicrobial agents. Lactic acid bacteria are among the AMP-producing microorganisms, and the AMPs they produce are a promising strategy to protect food from contamination, improve food quality and safety, and fight antibiotic-resistant pathogenic microorganisms. In this study, AMP production potentials of 14 Lactic acid bacteria isolated from different sources were investigated with the help of 10 different indicator bacteria. As a result of the studies, it was determined that the antimicrobial peptide production potential of Lactococcus lactis and Enterococcus faecalis is quite limited.