The investigation of the structural effects of post-natal alcohol exposure on mice liver tissue by fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy
  1. Tez No: 747186
  2. Yazar: ALI ALGBURI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM GARİP USTAOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
One of the most common causes of fetal alcohol spectrum disease (FASD) which is characterized with neurodevelopmental disorder and growth retardation, is the perinatal alcohol consumption. Studies in literature are mainly focused on alcohol-induced effects on brain tissues. The molecular effects of perinatal alcohol consumption on fetal liver are not clarified yet. The aim of this study is to determine the variations on liver biomolecules due to postnatal alcohol consumption in mice. Newborn mice were divided into 3 groups as control group (C) without any treatment, intubation control group (IC) intubated two times daily in the same method as the alcohol group (A) but received neither ethanol nor milk and alcohol group (A) treated with 3.0 g/kg body weight of ethanol in a volume of artificially enriched milk (0.02 ml/g) between Postnatal Days (PD) 3-20. Prenatal alcohol consumption-induced structural and compositional changes on liver tissue was studied using Attenuated Total Reflectance-Fourier Transform Infrared (ATR-FTIR) Spectroscopy method. The molecular changes were determined by the calculation of wavenumber, band area ratio and half-bandwidth values of different spectral bands belonged to tissue proteins, lipids, carbohydrates, and nucleic acids. The result of the current study shows that postnatal alcohol-treatment causes dramatics changes in total lipid concentration, unsaturated lipid concentration, total protein, glycogen, and nucleic acid contents besides the conformational changes in tissue proteins. While there is a slight increase in total lipid content, the unsaturated lipid and total protein concentration are significantly decreased in alcohol-treated group. Moreover, alcohol treatment significantly induces conformational changes in tissue proteins. Thus, it is concluded that postnatal alcohol treatment causes significant changes in tissue proteins and lipids by inducing lipid peroxidation and changes in protein conformations of the liver tissue. This research also shows that ATR-FTIR spectroscopy can be successfully used to monitor molecular changes due to pathologic conditions and consumption of toxic agents on liver tissues.
Özet (Çeviri)
Nörogelişimsel bozukluk ve büyüme geriliği ile karakterize fetal alkol spektrum hastalığının (FASD) en sık nedenlerinden biri perinatal alkol tüketimidir. Literatürdeki çalışmalar ağırlıklı olarak alkolün beyin dokuları üzerindeki etkilerine odaklanmıştır. Perinatal alkol tüketiminin fetal karaciğer üzerindeki moleküler etkileri henüz netlik kazanmamıştır. Bu çalışmanın amacı, farelerde doğum sonrası alkol tüketimine bağlı olarak karaciğer biyomoleküllerinde meydana gelen varyasyonları belirlemektir. Yeni doğan fareler herhangi bir tedavi uygulanmadan kontrol grubu (C) olarak 3 gruba ayrıldı, entübasyon kontrol grubu (IC) alkol grubu (A) ile aynı yöntemle günde iki kez entübe edildi ancak etanol, süt ve alkol grubu (A) verilmedi. Postnatal Günler (PD) 3-20 arasında yapay olarak zenginleştirilmiş bir süt hacmi (0.02 ml/g) içinde 3.0 g/kg vücut ağırlığı etanol ile muamele edilmiştir. Karaciğer dokusunda doğum öncesi alkol tüketimine bağlı yapısal ve bileşimsel değişiklikler Attenuated Total Reflectance-Fourier Transform Infrared (ATR-FTIR) Spektroskopi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Moleküler değişiklikler, doku proteinlerine, lipidlere, karbonhidratlara ve nükleik asitlere ait farklı spektral bantların dalga sayısı, bant alanı oranı ve yarı bant genişliği değerlerinin hesaplanmasıyla belirlendi. Mevcut çalışmanın sonucu, doğum sonrası alkol tedavisinin, doku proteinlerindeki konformasyonel değişikliklerin yanı sıra toplam lipid konsantrasyonunda, doymamış lipid konsantrasyonunda, toplam protein, glikojen ve nükleik asit içeriklerinde dramatik değişikliklere neden olduğunu göstermektedir. Alkol uygulanan grupta toplam lipid içeriğinde hafif bir artış olurken, doymamış lipid ve toplam protein konsantrasyonu önemli ölçüde azalmıştır. Ayrıca, alkol tedavisi doku proteinlerinde önemli ölçüde konformasyonel değişikliklere neden olur. Böylece postnatal alkol tedavisinin karaciğer dokusunun protein konformasyonlarında ve lipid peroksidasyonunu indükleyerek doku proteinlerinde ve lipidlerde önemli değişikliklere neden olduğu sonucuna varılmıştır. Bu araştırma ayrıca ATR-FTIR spektroskopisinin patolojik durumlar ve toksik ajanların karaciğer dokuları üzerindeki tüketiminden kaynaklanan moleküler değişiklikleri izlemek için başarıyla kullanılabileceğini göstermektedir.