Organizational learning: The effects of individual learning style and learning opportunities offered in organization
Örgütsel öğrenme: Bireysel öğrenme tarzları ve örgütiçi sunulan fırsatların etkileri
- Tez No: 747203
- Danışmanlar: PROF. DR. HEINZ NEBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ludwig-Maximilians Universität München
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bir çok araştırma örgüt içerisinde sunulan öğrenme imkanları ile performansa ilişkisine bakmıştır. Ancak bireysel öğrenme tarzları ile sunulan öğrenme biçimleri arasındaki ilişki çok çalışılmamıştır. Bu çalışmada bireylerin öğrenme biçimleri ile kendilerine sunulan imkanların ne kadar eşleştirildiği ve bunun performans ile olan ilişkisi ele alınmıştır. Kullanılan araştırma araçları örgütsel öğrenme boyutları anketi, ve öğrenme stilleri anketidir. katılımcılara performansları ile ilgili soruların ve bahsedilen bu anketlerin bulunduğu bir envanter verilmiştir. Türkiye'deki değişik örgütlerden toplam 42 çalışan bu çalışmaya katılmıştır. Sonuçlar, pozitif öğrenme ortamının birey ve örgüt performansıyla ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Sunulan fırsatların bireylerin öğrenme stilleriyle uygunsuzluğu ise performansla ilişkili görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Various observational and survey designs were generated to study whether the opportunities provided in organizations have a real statistically noteworthy effect on performance at elemental and global levels. On the other hand, the researchers looking for the impacts of juxtaposition between individual learning styles and the learning opportunities made available within a setting have made an ongoing progress. However, there is vacancy in current research focusing simultaneously on individual learning styles and performance at individual / organizational levels. Against this backdrop, this thesis brings together the research about the aforementioned subjects and reveals the results of a survey design conducted with 42 participants from various organizations in Turkey. The scales employed are“Dimensions of the Learning Organization Questionnaire”developed by Watkins and Marsick, and The Learning Styles Questionnaire developed in the University of New Orleans Social Studies Education Program. Taken together, the results have shown that there is a relationship between“positive learning environment in an organization”and“individual and organizational performance outcomes”. On the other hand, no relationship was found between the“overlapping of individual learning styles with the type of learning sources provided within the organization”and“individual and organizational performance”. The mismatch between the individual learning styles and organizational learning sources does not significantly effect the satisfaction of individual with learning sources in an organization, increase in knowledge, salary, or performance.