Öğrenen organizasyonlarda motivasyonun etkisi ve bir işletme uygulaması
Effects of motivation in learning organization and a company research
  1. Tez No: 190153
  2. Yazar: ÖZCAN KOÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bilgi çağı, bilginin öneminin arttığı, rekabet edebilmek için bilgiyi kullanmanın vedolayısıyla sürekli değişim ve gelişmenin gerekli ve zorunlu olduğu bir çağdır Bilgi adetayeni bir yönetim çeşidi haline gelmiş ve teknolojik gelişmelerin de itici gücü olmuştur.Sürekli yenilenen ve gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri organizasyon anlayışında yeniyaklaşımları da beraberinde getirmiştir.Bilgi çağı organizasyonlarını karakterize eden öğrenenorganizasyona ulaşmak içinde en önemli unsur, şüphesiz ki insandır. Bu derece önemli olanve önemi anlaşılan insanı tüm yönleriyle tanımak bir zorunluluk haline gelmiştir. Her birinsanın ayrı bir dünya, her insanın da ayrı bir dünyası olduğu ve insanların birçok yöndenbirbirinden farklı olduğu göz önüne alındığında insanı tanımanın zorluğu da ortaya çıkmışoluyor.nsanın söz konusu olduğu yerde motivasyon konusu da onun doğal bir parçası olarakele alınması gereken bir kavramdır. Mademki çağımızın vazgeçilmez organizasyon yapısıöğrenen organizasyonlar. Mademki öğrenen organizasyonların vazgeçilmez unsuru insan ohalde insanı bu organizasyon yapısı içinde en verimli şekilde kullanabilecek bir anahtaraihtiyaç vardır. şte o anahtar da motivasyon kavramıdır. nsanları belirli bir amaç etrafındabirleştirip, belirli hedeflere yürümek için motivasyon vazgeçilmez bir olgudur.Bu çalışmanın konusu yukarıda bahsedilen konuların ortak kümesi olan öğrenenorganizasyonlarda motivasyonun etkisidir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birincibölümde; bilgi, bilgi toplumu ve bilgi çağında yönetim ve organizasyon anlayışındaki yeniyaklaşımlar üzerinde durularak, bilginin ve insanın artan önemi, bilgi ve iletişimteknolojilerinin yönetim ve organizasyon anlayışına getirdiği yenilikler ve sebepleri üzerindedurulmuştur. Rekabet avantajı elde edebilmenin ve global rekabette ayakta kalabilmenin veöğrenen organizasyon olmanın gerekleri ortaya konmuştur. kinci bölümde öğrenenorganizasyonlar konusu ayrıntılı şekilde öğrenme kavramı, örgütsel öğrenme ve öğrenenorganizasyon alt başlıkları ile açıklanmaya çalışılmıştır. Öğrenen organizasyon kavramınıngelişimi ve kapsamı ayrıntılarıyla bu bölümde ele alınmıştır.Üçüncü bölümde motivasyonkavramı, bilgi çağında motivasyonun artan önemi vurgulanarak öğrenen organizasyonlardamotivasyonun etkisi ve gerekliliği incelenmeye çalışılmıştır. Motivasyonda özendirici araçlar,motive edici unsurların karmaşıklığı ve her bir bireyin motivasyonunun farklılıklar gösterdiği,dolayısıyla motive eden unsurların farklı olduğu ortaya konmuştur.Dördüncü bölümdemotivasyonun öğrenen organizasyonlarda etkisini incelemek amacıyla büyük ölçekli birişletmede uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Knowladge age is an age that increasing the knowledge importance , using knowledge isimportant for competition and never lasting change and development is obligatory.Knowledge become a new management style and an engine of technologic improvement.Always changing and developing knowledge and telecommunication technology bring a newapproach in organization mentality. The most important fact that achieving an learningorganization which is the most effective organization style in knowledge age, is human. Sowe must identify every side of human. ?Every man is a different world and every man has adifferent world? this sentence explains the complexity to get to know of human behaviour.If human is the subject we have to deal with the motivation,which is the natural side ofhuman.. Since learning organization is nonretractable structure in our age, Since human isnonretractable member of learning organization, so we need a key to use human usefully inlearning organization. This golden key is motivation. Motivation is nonretractable concept together men around an aim and run them toward targets.The subject of my research,is the mean subject of all these headlines ?The effect ofmotivation in learning organizations?. My study becomes four parts. First part includes,knowledge, knowledge community, management in knowledge age and new managementapproach. These headlines indicate rising of importance knowledge and human and whatbrings knowledge and telecommunication technology to the management and organizationconcepts. Second part explains learning organization. Learning concept, organizationallearning and learning organization is explained in detail. The development and extent oflearning organization is also explained in this part..Third part is about motivation concept. Italso explains rising importance of motivation in knowledge age and the effects and necessityof motivation in learning organization. ncentive tools in motivation concept, complexity ofmotivating elements, difference of individual?s motivation and difference of motivating tools,are all explained in this part. In fourth part I analyze a big size company to get some resultabout the effects of motivation in a learning organization. As a result I realize somehypothesis and test them. In this final part I explained these results.