Nörolojik defisiti olmayan lumbal bölge patolojilerinde farklı tedavi yaklaşımlarının etkinliğinin karşılaştırılması
Effectiveness of different treatment approaches for lumbar region pathologies without neurological deficits
  1. Tez No: 282303
  2. Yazar: GAMZE ŞENBURSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL BALTACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma 4 farklı tedavi protokolünün lumbal bölge patolojilerinde etkinliğinin karşılaştırılmasını amaçladı. Çalışmaya lumbal bölge patolojisi olan 90 gönüllü hasta dahil edildi. Olgular rastgele; Grup 1: Yumuşak Doku Tedavi Teknikleri ve stabilizasyon egzersiz programı (n=24), Grup 2: Kinezyobant ve stabilizasyon egzersiz programı (n=24), Grup 3: Ev programı olarak stabilizasyon egzersiz programı (n=22) Grup 4: Refleksoloji ve stabilizasyon egzersiz programı (n=20) gruplarına ayrıldı. Bütün hastalara ağrı seviyeleri için görsel analog skalası, esneklik değerlendirmesinde hamstring kısalık ve otur-uzan testleri, gövde stabilizasyon için Side Plank pozisyon testi, eklem hareketi için gonyometrik ölçüm, kuvvet ve endurans için 600/sn'lerde izokinetik değerlendirme yapıldı. Günlük yaşam aktiviteleri fonksiyonel değerlendirme anketi olan Oswestry Bel Anketi ile ölçüldü. 1, 2 ve 4. gruptaki hastalar ilk değerlendirmenin ardından haftada 2 kez, 4 hafta boyunca tedaviye alındı. 3. gruba ilk değerlendirmenin ardından evde uygulamak üzere egzersiz programı verildi. Gruplar tedavi sonrası 4. ve 8. haftalarda yeniden değerlendirildi. Grupların kendi içinde tedavi öncesi, sonrası ve kontrol zamanlarında çift yönlü varyans analizi ile fark bulunan gruplardan farkın hangi gruptan kaynaklandığını bulmak için Tukey testi yapıldı. Tedaviler grupların hepsinde esneklik, fonksiyon, kuvvet, normal eklem hareketi parametrelerinde fark yarattı (p< 0.05). İstirahat ve gece ağrısı, 2. ve 3. kontrolde yumuşak doku tedavi teknikleri ve egzersiz grubunda anlamlı bulundu (p0.05). Lumbal disk hernisi tanısı ile gelen olguların düzenli yapacağı stabilizasyon egzersizleri ağrının azalması, kuvvet ve fonksiyonel seviyenin artması için yeterli bulundu.
Özet (Çeviri)
he aim of this study was to compare the effectiveness of four physical therapy treatment approaches for lumbar region pathologies. Ninety volunteers who had back pain were included in the study. Subjects randomly divided into four groups; Group 1: Soft tissue mobilisation techniques and stabilization exercise (n=24), Group 2: Kinesiotape and stabilization exercise (n=24), Group 3: Stabilization exercise (n=22), Group 4: Refleksology and stabilization exercise (n=20). All patients measured with visual analog scale for pain level, hamstring tension and sit and reach for flexibility, Side plank position test for trunk stabilization, goniometric measurement for range of motion, isokinetic evaluation for strength in 600/ sec,. Function measured with Oswestry Disability Index. Manual muscle testing for flexion, extension, lateral flexion of back, flexion, extension, abduction of hip, flexion, extension of knee and inversion, eversion of ankle assessed. Group 1, 2 and 4 started to treatment twice a week for 4 weeks after first evaluation. Group 3 had home exercise programme after first evaluation. Groups assessed again at 4th and 8th weeks after treatment. Multiway variant analysis had been done within each group before the treatment and at cheking times. When differences observed, Tukey test had used to find out the group that caused the differences. The treatments resulted in differences in all groups in term of flexibility, function, strength and range of motion (p0.05). In conclusion, regular stabilization exercise programme is an effective method for decrease pain and increase strength and functional level of the patients who has lumbar disc pathologies.