Centra-modular and reconfigurable battery management system design for lithium-ion battery packs
Lityum iyon batarya paketleri için merkezi-modüler ve yapılandırılabilir batarya yönetim sistemi tasarımı
- Tez No: 747289
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞU ÇAĞDAŞ ATİLLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde elektrikli araç kullanımında ciddi bir artış bulunmaktadır. Tüm dünyanın elektrikli araçlara geçişe hazırlandığı bu dönemde, söz konusu araçların tercihini arttıracak birkaç önemli kriter bulunmaktadır. Azalan bakım maliyetleri, daha uzun kullanım süresi, arttırılmış menzil ve güvenlik önlemleri, kullanıcı için önemli ilgi noktalarını içermektedir. Bahsedilen kriterlerin birçoğunun iyileştirilebilmesi için batarya alanında çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Batarya yönetim sistemi, batarya takımının hücrelerini kontrol etmek ve izlemekten sorumludur. Denetim kapsamında dengeleme, aşırı düşük-aşırı yüksek gerilimin önlenmesi, akım koruma, hücre gerilimi izleme ve sıcaklık değerlerinin kontrolü yapılmaktadır. Sistemin sürekli kontrolü, hücrelerin sağlığı için çok önemlidir. Sistemin uygun voltaj ve sıcaklık aralıklarında çalıştırılması, pil hücrelerinin sağlığının uzun süre iyi durumda kalmasını sağlayacaktır. Bu doğrultuda tez kapsamında batarya yönetim sistemi tasarlanıp üretilmiş ve teorik bilgilerin doğruluğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, there is a significant increase in the use of electric vehicles. In this period when the whole world is preparing for the transition to electric vehicles, there are several important criteria that will increase the preference of the mentioned vehicles. Reduced maintenance costs, extended usage time, increased range and security measures include important points of interest to the user. In order to improve many of the mentioned criteria, studies in the field of batteries are required. The battery management system is in charge of controlling and monitoring the battery pack's cells. Within the scope of the audit, balancing, prevention of excessively low-over-high voltage, current protection, cell voltage monitoring and control of temperature values are carried out. The controlled parts are very important for the health of the cells. Ensuring that the system is operated in the appropriate voltage and temperature ranges will ensure that the health of the battery cells remains in good condition for a long time. In this direction, within the scope of the thesis, the battery management system was designed and produced, and the accuracy of the theoretical information was observed.