Comprehensive meta analysis of worldwide landfill leachate
Dünya genelinde katı atık depolama sahası sızıntı suyunun kapsamlı meta analizi
- Tez No: 747290
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİKA DİLEK SANİN, PROF. DR. AYŞEGÜL AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Avrupa, Orta Doğu, Asya, Afrika ve Amerika'da yer alan 46 ülkedeki 220 farklı katı atık depolama sahasından derlenen sızıntı suyu verileri, temel özelliklerinin yanı sıra depolama sahası yaşı, yerel iklim ve ülkenin gelişme durumu faktörlerine göre çok değişkenli analiz yöntemleri ile incelenmiştir. Sonuçlar, sızıntı suyunun inorganik içeriğinin birbirleriyle en yüksek korelasyona sahip olduğunu ve sızıntı suyundaki değişimin çoğunluğunu açıkladığını göstermiştir. Sadece pH, BOİ, KOİ ve BOİ/KOİ oranı gibi bazı parametreler için sızıntı suyu içeriğindeki farklılıklar iklim, depolama yaşı ve gelişme durumu faktörlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Öte yandan, özellikle inorganik parametrelerin çoğu, etki grupları arasında istatistiksel olarak önemli bir fark göstermemiştir. Sızıntı suyu kalitesindeki zamana göre değişim, yalnızca nispeten düşük yağışlı iklimlerde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sızıntı suyunun organik içeriği depolama yaşına göre değişiklik gösterirken, inorganiklerin çoğu zamana bağlı istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Ancak, yüksek yağışlı iklimlerde, organik içerik ve biyo-çözünürlük zamana bağlı olmaksızın düşük bulunurken, inorganik içeriğin yüksek konsantrasyonlarda dalgalandığı görülmüştür. Bu bağlamda, mevcut literatürde sızıntı suyunun genç, orta ve yaşlı olarak tanımının, iklim etkisi ve özellikle yağış oranları dikkate alınarak yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir. Kapsamlı sızıntı suyu veri tabanı ve elde edilen istatistiksel sonuçlar, sızıntı suyu yönetiminin, yüksek ve düşük yağışlı iklimlerde ve gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde farklı değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Landfill leachate data compiled from 220 different landfills from 46 countries in Europe, Middle East, Asia, Africa, and America were analysed by multivariate statistical approach for the assessment of main properties as well as variation of leachate characteristics with respect to landfill age, climate, and development status. Results showed that inorganic content of leachate has the highest correlations with each other as well as accounting for the majority of variation in leachate. Changes in leachate composition were observed in statistically significant manner with respect to climate, landfill age, and development status only for some parameters including pH, BOD, COD, and BOD/COD ratio. On the other hand, most of the parameters particularly inorganics did not show any statistically important difference between impact groups. Change in leachate quality with time was found significant only in relatively low precipitation climates. Landfill age effect was observed on the organic content of leachate while most of the inorganics were not found statistically different with time. On the contrary, in high precipitation climates, organic content and biodegradability were found low without any time effect, whereas inorganic content was found fluctuating in high quantities. In that respect, leachate age definition in current literature as young, medium, and old needs to be re-evaluated by taking into consideration the climate impact with particular attention to precipitation rates. Comprehensive leachate database and results of statistical analyses suggest that leachate management methods should be evaluated differently for landfills in high and low rainfall climates as well as in developed and developing countries.